Prekúrenô

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 24.1.2011 o 11:07 | Karma článku: 10,10 | Prečítané:  1489x

Ľudia, ale tu máte prekúrenô, čo to toľko kúrite?!  Ujček Ado  si  rozopol doma pletenú vestu z ovčej vlny. Mimochodom krásna práca.  Pod ňou mal sveter, pulóver a pod tým flanelku.   Domáci  povedali, že prikúrili kvôli hosťom, kvôli nám, lebo sme sa presťahovali z teplejšieho kraja a k tomu z bytovky.  A v bytovke  je teplejšie, tam kúria ináč. Jáj, pravdaže kúria ináč, lebo si nič nevážia a všetko im je samozrejmé, aj teplo, aj voda a potom nemajú z toho ani radosti.   Čože je to šťuknúť vypínačom za radosť.

Odvtedy uplynulo vyše 35 rokov, ale zo slov ujčeka z Lazov nevyprchala jednoduchá pravda.  Je mi jasné, keby všetci začali žiť ako voľakedy, v podstate ekologicky, aj keď úprimne, za  to slovo sa dá všeličo vopchať, tak  to by už nešlo. Jednoducho nešlo. Ľudia bývajú väčšinou na sídliskách v bytovkách, aj rodinné domy sú  väčšinou  vykurované plynom, alebo elektrinou. A energie si každý obyvateľ  bytu kupuje a má pokoj.

Najspokojnejší sú ale tí, čo tie energie predávajú. Čím viac predajú, tým viac zarobia. Čoby nekúrili ako diví. Niekde sa dá  v byte regulovať teplo, niekde nie. Tam vládne stále „trenýrkové teplo" ako za čias socializmu.  Púšťajú teplo a peniaze von oknom, lebo majú prekúrenô:) Nič nie je samozrejmé a ani zadarmo, ani dobrý vzduch.  Aj na tom niekto poriadne zarobí. Na vode, energiách, dokonca aj na smradľavom vzduchu.

V drsnejších klimatických podhorských oblastiach, kde sú skoro len dve ročné obdobia,  zima a sk.....ná zima,  už v lete sa ľudia musia pripraviť na zimu. V rodinných domoch, kde si  ľudia teplo sami  „vyrábajú" a regulujú vlastnú spotrebu, správajú sa  ináč, ako tí, ktorí ho len  kupujú. Cítia priamu úmeru tepla a ceny. A možno je to aj tým, že čím je človek bližšie k prírode, tak si  viac  uvedomuje   základné potreby na prežitie. Tak málo a tak veľa.  Čistý vzduch, vodu, teplo, chlieb.

V našom dome na Liptove, riadne regulujeme. Naozaj nevidím dôvod, prečo by som mala v zime chodiť po dome v letnom tričku. Zvykla som si na flanelovú nočnú košelu /bože, ale som dopadla:)/ ,  kúpila som si fajnové termoprádlo a teplé fusakle. Pravdaže aj mne stačí len „šťuknúť" a za chvíľu je teplo aj bez roboty.

Domov bez tepla a vône navareného jedla,  by nebol domovom, to je pravda.  A tak, keď prídu deti, alebo návšteva z bytovky, tak  zakúrime aj v rodinnom krbe   a tešíme sa z tepla dvojnásobne:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?