S Hanou Zelinovou

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 22.10.2013 o 20:15 | Karma článku: 12,14 | Prečítané:  617x

Hana Zelinová je podľa mňa svetová spisovateľka a veľká dáma. Napísala som, ako keby ešte žila. Jej tvorba je súčasťou  slovenskej literatúry a tak to aj zostane naveky, takže je s nami stále prítomná.  Amen.

Preto je svetová, lebo píše  o osudoch ľudí na Slovensku, ako málokto. Bez komplexov, ľudskej malosti, neprikrášľuje, nevysmieva sa.  Verím  každej jej literárnej postave,  každé slovo aj vymyslené, lebo sa zakladá na nevyslovenej pravde a to je veľké umenie.     Jej tvorbu preložili do mnohých svetových jazykov, dokonca aj do japončiny , takže, fakt je svetová, len neviem, či si to uvedomujeme my doma.

Dobre je poznať svetových ľudí cez literatúru, na človeka sa môže niečo prilepiť. Hana Zelinová bola emancipovaná žena. Jej vlastnosti sú kombináciou zdravého sebavedomia a pokory, úcta k hodnotám predkov preverené časom.  Talentovaná a pracovitá. Mama ju naučila snívať, otec jej ponúkol praktický pohľad na život.

A j preto som sa vybrala do jej rodného mesta Vrútok, pozrieť si miesta, kde vyrastala, čo ju formovalo.  Navštívila som izbu Hany Zelinovej. Pravdaže nie v jej rodnom dome na Kalinčiakovej ulici, ten je už zbúraný, ale pamätnú izbu v budove Mestského úradu vo Vrútkach.  Vysoký strop, luster, obľúbené kreslo, písací stroj, šperkovnica, Kernove obrazy, háčkovaný obrus,   drobnosti  symbolizujúce  jej spôsob života.

DSC02454-1.jpg

DSC02443-1.JPG

DSC02444-1.jpg

DSC02451-1.jpg

DSC02447-1.jpg

Písať o jej tvorbe, vlastne načo?  Kto chce, tak číta a kto nie, tak ten aj tak nebude. Možno mladšia generácia by  sa mohla interesovať o túto autorku, lebo by im mala čo povedať, čo odkázať. Ja som  našla v jej knižkách všetko čo som potrebovala vedieť, dokonca aj to čo som ani v nevedela, že to potrebujem vedieť.  S Hanou Zelinovou trávim  veľa  jesenných podvečerov a je mi vždy dobrou  a vzácnou spoločníčkou.

DSC02434-1.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo vyšetril tím Gorila? Ukázal iba pár výsledkov, ostatné Kaliňák tají

Polícia získala indície, že pri schvaľovaní Zajacovej zdravotníckej reformy korumpovali poslancov.

KOMENTÁRE

Kto má vplyv na vyšetrovanie Gorily a pár otáznikov za menami

Odchod šéfa tímu detektívov je desivý.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?