Povstanie a lieskovce

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 1.9.2014 o 17:27 | Karma článku: 7,52 | Prečítané:  604x

V ten rok 1944  bol koniec  augusta veľmi pekný a slnečný. Lieskové orechy dozrievali a boli veľmi veľké.  Položila som si zopár na kameň a druhým  ich  rozbila. Mali bohatú,  sladkú mliečnu šťavu a dlho som ich držala v ústach,  vychutnávala ich zrelosť, spomínala moja mama. Keď som bola dieťa povstanie sa mi vždy spájalo s lieskovcami.  

Matej, prezývaný z Múru, bývali v múranom dome, nie v drevenici, vysadil moju mamu s mojom sestrou  v perinke /ja som ešte nebola na svete/ na rebriniak. Matej bol hluchý ako peň,  nepočul  približujúcu  sa  frontovú streľbu, tak sa ani nebál a stále sa usmieval. Kone niektorá z armád zrekvirovala a tak  rebriniak ťahali voly.  Mateja neposlúchali a vliekli sa úvozom z dediny smerom do hory, do bezpečia. Otec aj ostatní  chlapi z dediny boli preč, ostalo len zopár starých ľudí, ktorým   bolo jedno čo sa bude diať, zo svojho nebudú utekať.

Na voze sedeli ženy s deťmi. Mama držala malú Hanku v náručí a keď začula za chrbtom streľbu, nemala sa kedy ani báť. Inštinktívne  si ľahla na dno voza a stískala malý, živý  plačúci balíček. Raz mi povedala, že keby  ich chceli naozaj postrielať, tak by ich trafili. Aj ľudia v dedine prežili prechod vojska.   Augustová  noc  na Liptove býva  chladná.   Ohník si nezaložili, aby ich nebolo vidieť,  prežili ju v tichu  hory a v nádeji na blízky koniec vojny.  Mama ležala pod lieskou a občas si  rozbila lieskovec,  vychutnávala ho  ako o život.  Len moja sestra  nemá rada lieskovce a nerada chodí do hory, hoci sa narodila pod Kriváňom .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Velez-Zuzulová šla skvelo a skončila druhá, Vlhová klesla na siedme miesto

Američanka Shiffrinová predbehla Slovenku s jasným náskokom.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.


Už ste čítali?