Rozhovor v rôznych leveloch

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 21.6.2007 o 16:01 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  948x

Sú zraniteľní, dojímaví, niekedy protivní a čo ma najviac prekvapuje aj zvedaví. Starí ľudia. Čas pre nich nehrá podstatnú rolu. Možno preto si všetko všímajú. Zaujímajú ich maličkosti, súvislosti a vedia sa na nich zabávať. My si tieto drobnosti nevšímame. Máme málo času, veľa povinností , aby sme aj pre nich zabezpečili to a tamto, pohybujeme sa v celkom inom leveli aj keď vôbec neviem, či v nižšom, alebo vyššom.

Sedeli sme v záhrade v tieni starej jablone. A to je kto? Ukázala stará mama od reumy zakriveným ukazovákom. Kto, kto? No ten mládenec v šiltovke, čo išiel okolo našej záhrady. Ja Ti vlastne ani neviem, tak rýchlo vyrastú. Možno sa priženil na našu ulicu. Aha, prikývla stará mama. A ku komu? Čo ku komu? No koho si zobral? Neviem, možno nakoniec ani nie je z našej ulice, to som len tak povedala. A z ktorej je teda? Dakde z hora. Jáj, to je iné.

Všimla si si ako dobre vyzerá pani Jančelová! Veď aj Ty mami. Myslíš? Potešila sa. Niekedy ju volám stará mama, tak ako ju volajú vnúčatá a pravnúčatá , niekedy mama. Odo mňa je generačne len o jeden level, povedzme vyššie. Chvíľu sme ticho popíjali kávičku. Ale ona bude mladšia ako ja. Kto ona? Zabudla som aká bola pôvodná otázka. No pani Jančelová a má už paličku. Stará mama sa dlho bránila paličke - pomocníčke pri chôdzi. To už od osemdesiatky budem chodiť s palicou. Čo budem robiť, keď budem naozaj stará! Veď to hrozne vyzerá.

Čo je to za zvuk, tento krát sa pýtam ja? Čo hovoríš? Že čo to píska. Ja pískam, smeje sa stará mama, Asi mi baterka v uchu už rapľuje. Ukáž, vezmem si okuliare a pozriem sa Ti na to. Čo sa bojíš? Daj to sem, ja už viem čo mám s tým urobiť, berie mi z rúk malilinkú baterôčku. Nechceš okuliare, mami? Načo. Dobre vidím. Keď sa pozriem z okna, tak vidím až do Grósé. Kde to dovidíš? No do Grósé, zopakovala po martinsky. Oni Ti bývali za rohom v tom dome až na konci našej ulice. Preniesla sa v čase i v priestore, tam jej naozaj nestačím. V tom leveli som nikdy nebola.

Náš rozhovor sa točil stále dokola a už ma aj prechádzala trpezlivosť. Všimla si to. Je stále vnímavá a bystrá. Stará mama , ja by som Ti aj rada odpovedala na čo sa pýtaš, ale sama neviem odpoveď. No vidíš! Čo myslíš, prečo sa ja toľko vypytujem. Veď by som ináč nič nevedela, čo sa deje vo svete. To je pravda, pomyslela som si. Keď sa aj mne raz podarí dostať sa do najvyššieho levelu a nebudem vedieť, tiež sa opýtam . Niekto sa hádam nájde, kto mi odpovie, aspoň tak , ako ja teraz našej starej mame.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?