Finalista a outsider

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 24.11.2008 o 11:31 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  1435x

Často sa zdá, že  stavím na nesprávneho koňa.  Je pravda, že ma to nič nestojí, keď  prehrá.  Ale som veľmi šťastná a hrdá, keď ostatných  prekvapí a zvíťazí . Len o trochu menej, ako by som  vyhrala sama. Chce sa mi zakričať: “Ja som to vedela, hovorila som vám“. Mám dobrý nos. V poviedkach a zamysleniach Laca Remeňa som „zaňuchala“ niečo, čo  má cenu. Skôr ako ho ocenila odborná porota súťaže „poviedka 2008“ . 

Ten?! Nedobehne ani do cieľa, kde by sa ten dostal medzi finalistov. Veď sa pozri na jeho blog. Aha, tridsať štyrikrát prečítané. Karmu má naozaj zaujímavú a originálnu  007. Len pár čitateľov si všimlo jeho tajné literárne zbrane. Odvahu vo vyjadrovaní vlastných vnútorných  pocitov, resp. svojich hrdinov.   Odzbrojujúce zakrývanie citlivosti, zraniteľnosti i zmyselnosti. Vnímavý vzťah k ženám.   Zvláštny druh humoru,  korenistú erotiku.

Striedanie  spisovného slovenského jazyka  s "vlastnou" rečou, dodáva jeho poviedkam na živosti a skutočnosti. Často vyzlieka svojich hrdinov z  kože, ostávajú zraniteľní, ale nedovolí, aby im to ublížilo. Občas sa jeho postavy vyjadrujú hrubo a vulgárne. Nezdá sa mi to samoúčelné, lebo takí   ľudia sú. Nevadí mi to. Sú to len  škaredé slová, za ktorými sa skrýva zlosť a bezmocnosť, či iné potlačované emócie.

Každá súťaž má svoje pravidlá, porotu a súťažiacich . Prvým predpokladom dostať sa do finále, je prihlásiť  sa do súťaže. Už aj na to treba odvahu. Pol roka  mi na monitore i v hlave blikalo „Poviedka 2008“. Čo keby som skúsila? Veď  je to anonymné.

Vybrať finalistov "poviedky 2008" nie je  ani pre odbornú porotu jednoduché. Čím sa meria ich kvalita? Teda poviedok, nie poroty. Športoví finalisti, to je jasné. Rozhoduje čas, body, góly. Merateľné. Dokonca aj súťaž krásy. 90-60-90, váha, výška. Porovnávanie.  Tu by som pridala ešte aj obsah. Ak je dobrý, do finále s ňou.   Je pravda, že aj poviedka musí mať „svoju“ formu a kvalita obsahu  nesúvisí s počtom popísaných strán.  Som rada, že môj  laický pohľad čitateľa  je totožný s pohľadom odbornej poroty na poviedky Laca Remeňa.

Mám rada outsiderov. Aj literárnych. Sú oveľa slobodnejší v písaní, pravdivejší, uveriteľnejší.    Byť neuznávaným a neznámym je veľmi pohodlné a v podstate príjemné. Pravdaže, pokiaľ sa písaním človek neživí. A teraz víťazi, čakáme, čo bude ďalej, lebo to sa od víťazov čaká, ďalšie víťazstvá:)

Veľa šťastia, radosti pri písaní a  dobrých čitateľov.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koronavírus na Slovensku: Z 2639 testovaných boli dvaja pozitívni

Nové prípady zachytili v Banskobystrickom kraji mimo karanténnych centier.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?