Neznesiteľne dobré rady

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 11.1.2011 o 17:32 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  1063x

Upodozrievam samu seba, že ak konám dobro, tak  aj  kvôli sebe. Áno, áno. Síce nie zo zištných dôvodov, ani preto,  aby som sa  niekomu zapáčila, alebo z povinnosti. Jednoducho, cítim to ako vlastnú potrebu k svojej spokojnosti, vyrovnanosti,  k svojmu dobru. Uznávam, že moje dobro môže byť občas pre niekoho neznesiteľné:)

„To nedeláš dobre Jaromíre! Co jako? Že vracíš  ty vypálené sirky do  krabičky. Jednou se Ti to vymstí!:)  Zacitovala  som môjmu dospelému synovi, krátky dialóg z filmu Vesničko má stredisková, keď si nechcel dať na hlavu čiapku,  pri mínus dvadsať stupňových mrazoch. Radu pochopil a  prijal. Ak    ten, komu sú dobré rady určené, ich  tak nevníma, je mu zbytočné niečo dokazovať, má vlastnú predstavu. Okrem toho pravda a dobro má toľko podôb, že pomaly je ich  škoda hľadať.  Veď ja, čo robím?! To isté,  teda obyčajne. Skoro každú radu jedným uchom dnu, druhým von. Sama viem, čo je pre mňa najlepšie:)

No veď hej, múdremu neraď.  Občas môžu ísť dobré rady riadne na nervy, najmä keď ich niekto vnucuje. Cítim sa ako hlupaňa pri radách, čo by som, akoby som mala toto a tamto,  pre dobro veci urobiť.  Ale rovnaká hlupaňa sa cítim,  keď ja niekomu nepoviem, že takto to treba,  dokonca  mám pocit, že ho klamem, keď nepoviem vlastnú pravdu a nechám ho "v  nevedomosti":)

Zdá sa mi,  že ja  potrebujem robiť dobro, kvôli sebe. V skutočnosti je to moja sebeckosť, také čudné, ale je. Najlepšie je také dobro, keď ani nevieme, že sme nejaké vykonali. Neviem, či  rýchlosť šírenia dobra je rovnaká, ako rýchlosť šírenia zla. Podľa mňa by mala byť rovnaká, aj keď  sa zdá, že zlo sa šíri rýchlejšie. No hej, lebo robiť zle je niekedy prirodzenejšie, nie každý je taký sebecký ako ja.  A ešte neviem, či prítomnosť dobra, znamená neprítomnosť zla .

Hela, dobre Ti radím, ďalej  už nepíš, lebo sa zamoceš do  pavučín slov. Dobre, ale ešte toto ma napadlo. Niekedy,   keď  vôbec nerozmýšľam, či je niečo dobré, alebo zlé, ale jednoducho  s istotou viem, tak  vtedy mi  nikto neradí . Možno je dobro a s tým spojené dobré rady,  určitý druh istoty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?