Prekúrenô

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 24.1.2011 o 11:07 | Karma článku: 10,10 | Prečítané:  1502x

Ľudia, ale tu máte prekúrenô, čo to toľko kúrite?!  Ujček Ado  si  rozopol doma pletenú vestu z ovčej vlny. Mimochodom krásna práca.  Pod ňou mal sveter, pulóver a pod tým flanelku.   Domáci  povedali, že prikúrili kvôli hosťom, kvôli nám, lebo sme sa presťahovali z teplejšieho kraja a k tomu z bytovky.  A v bytovke  je teplejšie, tam kúria ináč. Jáj, pravdaže kúria ináč, lebo si nič nevážia a všetko im je samozrejmé, aj teplo, aj voda a potom nemajú z toho ani radosti.   Čože je to šťuknúť vypínačom za radosť.

Odvtedy uplynulo vyše 35 rokov, ale zo slov ujčeka z Lazov nevyprchala jednoduchá pravda.  Je mi jasné, keby všetci začali žiť ako voľakedy, v podstate ekologicky, aj keď úprimne, za  to slovo sa dá všeličo vopchať, tak  to by už nešlo. Jednoducho nešlo. Ľudia bývajú väčšinou na sídliskách v bytovkách, aj rodinné domy sú  väčšinou  vykurované plynom, alebo elektrinou. A energie si každý obyvateľ  bytu kupuje a má pokoj.

Najspokojnejší sú ale tí, čo tie energie predávajú. Čím viac predajú, tým viac zarobia. Čoby nekúrili ako diví. Niekde sa dá  v byte regulovať teplo, niekde nie. Tam vládne stále „trenýrkové teplo" ako za čias socializmu.  Púšťajú teplo a peniaze von oknom, lebo majú prekúrenô:) Nič nie je samozrejmé a ani zadarmo, ani dobrý vzduch.  Aj na tom niekto poriadne zarobí. Na vode, energiách, dokonca aj na smradľavom vzduchu.

V drsnejších klimatických podhorských oblastiach, kde sú skoro len dve ročné obdobia,  zima a sk.....ná zima,  už v lete sa ľudia musia pripraviť na zimu. V rodinných domoch, kde si  ľudia teplo sami  „vyrábajú" a regulujú vlastnú spotrebu, správajú sa  ináč, ako tí, ktorí ho len  kupujú. Cítia priamu úmeru tepla a ceny. A možno je to aj tým, že čím je človek bližšie k prírode, tak si  viac  uvedomuje   základné potreby na prežitie. Tak málo a tak veľa.  Čistý vzduch, vodu, teplo, chlieb.

V našom dome na Liptove, riadne regulujeme. Naozaj nevidím dôvod, prečo by som mala v zime chodiť po dome v letnom tričku. Zvykla som si na flanelovú nočnú košelu /bože, ale som dopadla:)/ ,  kúpila som si fajnové termoprádlo a teplé fusakle. Pravdaže aj mne stačí len „šťuknúť" a za chvíľu je teplo aj bez roboty.

Domov bez tepla a vône navareného jedla,  by nebol domovom, to je pravda.  A tak, keď prídu deti, alebo návšteva z bytovky, tak  zakúrime aj v rodinnom krbe   a tešíme sa z tepla dvojnásobne:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?