Štrbské mesto

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 31.1.2011 o 15:59 | Karma článku: 7,67 | Prečítané:  1238x

Neviem prečo niektorí ľudia chodia do prírody, hundrala som si pri pohľade na zaparkované autá až tesne pred ústim Mlynickej doliny, pod lyžiarskou sedačkou na Solisko.  Mohli ostať na parkovisku ako väčšina a vyviesť sa Skibusom, k tomu grátis. Kdeže! To sú také typy, čo chodia aj do divadla zbytočne:) Nevedia sa správať ani v divadle, ani v prírode. Sú to obyčajní barbari aj keď sa vedia skvele obliecť na každú príležitosť.

Štrbské pleso malo vždy športovejší ráz ako mestskejšie Smokovce, či Lomnica. Bolo dobre prístupným  východiskovým miestom pre výlety na Popradské pleso, či do Mlynickej doliny k vodopádu Skok, či „základným táborom" pre vysokohorských turistov.  Cestou k vodopádu bolo neraz počuť zvuk  horolezeckého kladivka, pribíjanie skôb a medzi skalami sa ozývali stručné vzájomné  pokriky istenia.

Aj prechádzka okolo Štrbského plesa môže byť cieľom. A teraz v zime aj po zamrznutom plese. Zavesená slnečná guľa žiarila na neuveriteľne modrej oblohe. Ticho prerušovali príjemné zvuky svištiacich bežiek a smiech korčuľujúcich sa detí. Ľudia sa vyhrievali na slnku. Vytiahli sme si z ruksaku chleby a čaj. Bolo nám pekne a šťastne.    Pohľadom na stopy v snehu som  skúšala čítať cik-cak čiary, kde smeruješ Štrbské pleso?!

Príroda sa pred pár rokmi postarala o veľkú zmenu obrazu Štrbského plesa. Ak je prikryté milosrdnou,  aspoň tenkou prikrývkou snehu, alebo sviežou zeleňou , tak stopy víchrice sa zdajú trochu zahojené, ale v skutočnosti je to len taký obväz pod ktorým sú skryté jazvy a ostanú navždy.  Niekde trčia staré budovy nahlodané zubom času, inde trčia obrovské nové budovy.  Ako chaotické,  neusporiadane, prázdne,  neprimerane drahé mesto.

Keď vyjdem na kopec za  našim domom, tak dovidím na Štrbské pleso, tak možno aj preto ma to bolí. Pravdupovediac, nerobím si ilúzie o budúcnosti Štrbského plesa, ale rada by som sa mýlila.  Bola by  som rada , keby tí čo sem  merajú  neraz dlhú cestu, aby si uvedomili, že sú stále hosťami prírody a nie Kempinského a podľa toho sa aj správali.  Hosťom treba vyhovieť, aj trošku tolerovať, vymyslieť im zábavu, lebo nie každý deň je v Tatrách ako namaľovaný,  ale nemôžu prevalcovať hostiteľku, ktorá sa  často dostane  len do pozície služobníka  peňazí. To sa mi najviac  nepáči a nielen na Štrbskom plese.  Ale vy príďte, ste vítaní, lebo atmosféru robia ľudia:)

Uvidíme, čo sa z toho vykľuje. Zo Štrbského plesa i z gule.

DSC09320.JPG

DSC09324.JPG

DSC09328.JPG

DSC09331.JPG

Tam, kde je ten jednoduchý drevený kríž, kedy kosili chlapi zo Štrby svoje lúky

a ženy im nosili poživeň.

 

DSC09337.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?