Nositelia mena a priezviska

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 16.2.2011 o 11:29 | Karma článku: 8,66 | Prečítané:  2017x

Vaše meno a priezvisko, prosím. Ako sa voláte? Ani neviem koľkokrát sa ma to za život už niekto opýtal. Od detskej láskavej otázky, až po úradnú strohosť. Dokonca raz na mňa aj nakričali identifikujte sa! Zábavné na tom je, že si takú dôležitú  vec, čo nás sprevádza celý život, nemôžeme sami vybrať.

Ako sa voláš dievčatko? Nóo, pekné meno máš Helenka, alebo si Elenka? A po kom máš meno? Mama mi prezradila, že mi dali meno po strýkovej frajerke,  ktorá sa volala Elenka . Keď som bola malá, myslím, že mi to meno pasovalo, ale keď som vyrástla, tak som chcela byť Helena, lepšie som sa cítila ako Helena, nie Elenka, neviem čo sa vo mne zmenilo.

S pribúdajúcimi rokmi znovu seba vnímam, ako jemnejšiu, krehkejšiu, osteoporóznu a zraniteľnejšiu  Elenku. Ale len chvíľkami. Stále som Helena. Je mi príjemné,  aj keď na mňa niekto zakričí , ahoj Heli,  Hela, ako sa máš? Keď si myslím o sebe, "ach, aká som ja nešťastná stvora", tak vždy myslím na seba ako na Helenku.  A  môj  duch sa vznáša, ak mi niekto  povie Helén:)

Verím na to, že meno, ktoré musíme nosiť celý život, ako vôl kožu, nás môže ovplyvniť. Dá sa premenovať aj  meno aj priezvisko, ale to mi pripadá, oveľa väčší zásah do osobnosti,   ako plastika na tvári, či na tele. Ja som so svojim menom spokojná, je dosť variabilné a môžem si ho obmieňať  podľa nálady. A keby som aj nebola, nič na tom nemienim meniť, radšej nájdem  niečo iné na sebe,  čo si pochválim a mám pokoj.

Prvé priezvisko  dostaneme po otcovi, no a tam si veľa nenavyberáme.  Aj  s priezviskom som spokojná,  považujem  ho za dobré dedičné znamenie.   Muži si vystačia s jedným priezviskom, dokonca sa oň podelia s manželkou. Keď som sa vydala,  bolo mi veľmi zvláštne zrazu mať iné priezvisko, veď som stále tá istá aj po svadbe. Tajne som si cvičila na papieri podpis,  nové priezvisko. Kdeže, už som nebola tá istá, ako za slobodna. Aha,  za „slobodna", v tom to bude.

Možno preto, aj tuto hore, mám dve priezviská. Nechala  som si aj pôvodné, lebo  to som ja, ako dievča, so svojim vlastným svetom, ale už som ovplyvnená aj novým priezviskom a necítila by som sa bez neho celistvá, tak napíšem aj to. To je  moja identita. Sú krajiny, kde vymyslia meno, ušité úplne na telo aj v dospelosti.  Podľa vlastnosti, vzhľadu, mimoriadnych schopností človeka.  Je jedinečné, ako  jeho  nositeľ, to sa mi páči. Meno a priezvisko by malo spolu ladiť a aj s jeho nositeľom. Svojmu menu môžeme robiť česť, alebo aj hanbu, alebo  ho zapísať čiernou kriedou do komína:)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?