Pes je pes

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 30.3.2011 o 18:09 | (upravené 17.3.2012 o 17:16) Karma článku: 9,30 | Prečítané:  1630x

Pes je pes, nie hračka.  Netreba s ním zachádzať ako s človekom, ale ako so živou bytosťou so svojimi potrebami. Rešpektovať jeho povahové vlastnosti, neraz pripomínajúce ľudské. Dobre  si rozmyslieť na čo potrebujeme psa a či ho vôbec potrebujeme, či nie je pre nás len náhradou  za niečo, čo si myslíme, že nám chýba. Niekto potrebuje psa, aby sa mu zvýšilo sebavedomie, alebo ako módny doplnok.  Ale je pravda, že  vzájomná spoločnosť nás môže obohatiť, lebo sme tvory spoločenské:)

Je niekoľko období v živote človeka, keď je náchylný zaobstarať si psa. Prvého sme mali kvôli, asi šesťročnému synovi. Janko považoval  kóliu Azora  za svojho  brata:). Azor si to tiež myslel a veľmi dobre a zodpovedne plnil svoju výchovnú  úlohu.  Obidvom vzájomná spoločnosť  veľmi prospela.

Pes, ktorý nemá čo robiť, nemá žiadnu životnú náplň sa nudí. Uteká z domu a často sa potom grupuje s ostatnými  a neraz  aj s psími bezdomovcami a dá sa na zlé chodníčky. Okrem toho  klesá mu sebavedomie, ako každému nezamestnanému a potom  robí psie kusy, predvádza sa, upozorňuje na seba.  Vtedy je už na jeho výchovu  neskoro.

Šteniatka, malé psie deti, tie nás dostanú okamžite. Správame sa k nim ako k deťom. Všeličo  im odpustíme, jáj, aký chutný havko, šušleme, plazíme sa pred nimi, utierame mláčky. Hrešíme ich, ale tak, že aj šteňa pochopí, že to je  „len tak", veď  je ešte malé, však sa ono naučí.

Psa treba zamestnať a to na plný úväzok! Izbové psíky, driemajúce na gauči   vyzerajúce  ako plyšová hračka, to je v poriadku, lebo to  je ich poslanie, ich práca, a preto sú spokojné. Psie modelky predvádzajúce sa na výstavách, tie bývajú z tej driny neraz také  ustaté,  ako psy:). Obdivujem ľudskú empatiu u psov, ktorí pracujú nepretržite ako náhradné oči u nevidiacich. Mám rada slobodných ovčiarskych psov zaháňajúcich ovce do košiarov, psích záchranárov, absolventov  vysokých škôl, lebo na to nemá každý pes.

Dlho som bola  presvedčená, že snom každého psa je bývanie v  rodinnom dome so záhradou, kde sa môže  vyžiť pracovne, športovo  aj spoločensky:). Nie je to tak. Pes potrebuje predovšetkým našu spoločnosť. Strážny pes v oplotenej záhrade s domom, tak ten   sa môže realizovať.  Vyhliadne si miernu vyvýšeninu, sadne si do pozoru a stráži. Dobrí psí strážcovia sú tichí pozorovatelia života s filozofickými sklonmi:).  Ku podivu málokedy brešú, iba keď by chcel  niekto prejsť na ich  strážené pracovisko. Sú v strehu, aj keď vyzerajú, že driemu.

Nechcite vedieť ako sa realizovala v záhrade nášho domu jazvečica Boba. Nemala som ju ako zamestnať, lebo jazvečík chodí rád na poľovačky.  Dvakrát denne sme chodili do hory, nikdy som nemala takú dobrú kondíciu ako vtedy.  Štekala ako pominutá,  na každé šuchnutie v záhrade,  ohlasovala nám, kde si sadla sýkorka, kto išiel okolo plotu, vedela o každom mravcovi. Statočne a usilovne robila diery do zeme  vyháňajúc  krtka z diery, až jej trčal iba chvost.  Skrátka pracovala, ale odmeny sa  nedočkala. Ale je pravda, že mi bola dobrou kamarátkou, keď som išla na dôchodok a chýbala mi spoločnosť.

Občas prídu v živote človeka také zvláštne, prázdne obdobia, nenaplnené a vtedy je dobrým priateľom pes. Pozor! Pozor ako pozor, nie pes Pozor, lebo   nepoznám psa, ktorý by časom nechcel byť vodcom v svojej ľudskej svorke:). Súdiac koľko ľudí má psa, tak  asi veľa ľudí pociťuje  osamelosť. Majú pocit, že ich psík im  rozumie, je im oporou  v samote duše, chorobe, či starobe, je dobrým spoločníkom pre deti, ktoré nemajú súrodencov. Od psa sa dá veľa naučiť. Aj ja som sa veľa naučila. Momentálne psíka nepotrebujem:).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?