Perspektíva starých žien

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 26.11.2011 o 11:36 | Karma článku: 13,34 | Prečítané:  3071x

Čo máš nové,   opýtala som sa kamarátky Denisy. Čo ja už môžem mať nové v mojom veku, okrem chorôb. Aha, predsa,  mám nové čižmičky a zistenie, že nemám žiadnu perspektívu. No vidíš,  v tých čižmičkách si ohromne šik. A uvedom si,  veď to je ohromná perspektíva, „žiadna perspektíva", povedala som , nič nemusíš:)

„No to je ohromná perspektíva, žiadna perspektíva", sarkasticky   napodobnila môj trošku škrekľavý hlas. Stáli sme na nástupišti malej železničnej stanice.    Ako na povel, sme sa obidve zahľadeli do diaľky na  spájajúce sa železničné koľaje.   Vidíš, to je jasná perspektíva a čo z toho, povedala som. Je to len chyméra, nič viac. Nikdy ju nedosiahneš. Magda, tie Tvoje pohľady  na život, mi idú poriadne na nervy, melieš si ich dookola  ako staré vtipy a ešte mi ich aj vysvetľuješ, je mi to  krajne podozrivé, že  nie si úprimná.

Po chvíli ticha som  urazene  dodala, mimochodom som staršia od Teba, tak váž slová.   Vieš čo,  Magda, netlmoč, neprekladaj život, viem svoje. Za 65 rokov som na všeličo prišla.  V hĺbke duše som jej dala za pravdu, fakt,  aká perspektíva? Sme  staré ženy.

Tak ja Ti poviem ako to je,  Denisa. My si nemusíme nič dokazovať, my sme už dokázali. Á - no a čo, ta - ké sve- tobor- né sme dokázali,  ironicky  povedala.  Urob čelom vzad a povedz čo vidíš, energicky som zavelila.  Bože, Magda, neotravuj, nemám vôbec na to náladu. Otoč sa dozadu a nepapuľuj mi.

No, čo vidíš, čo cítiš? Stojím na zastávke,  v diaľke vidím perspektívu zbiehajúcich sa koľajníc vedúcich kdesi, neviem kde, ale poznávam tie miesta, asi  som na tej  zastávke už raz stála, mysliac si že som v cieli, začudovane povedala. Dokonca sa mi zdalo, že je to už konečná. Znovu nastupujem , priam naskakujem  na  ďalšiu cestu, som divák v uháňajúcom  vlaku života , vystupujem a teraz znovu  čakám na stanici. Skvelé, si v stanici Staroba a buď rada, že  si docestovala životom až sem, mnohým sa to nepodarí. Šťastlivo sme prežili Detstvo, prešli rebelskou Pubertou, búrlivou Mladosťou, dokonca aj Manželstvo sme prežili bez ujmy, prežijeme aj  stanicu Starobu, najlepšie ako sa len dá.  Dokonca sme dodržali aj prirodzený harmonogram zastávok a každú sme si užili, to sme dosiahli!

Hmla nad stanicou sa pomaly zdvihla, možno to zapríčinilo, že sa Denise vylepšila nálada a povedala" Magda Ty si taká priekopníčka starých žien". Vážne? Stále som ešte priekopníčka niečoho nového?  Mám rada nové pohľady na staré ženy:)

Stará žena bez cieľov, ktorá nevie kam sa vydať, ale má  dosť životnej energie,  nech ostane stáť na mieste ako pevný bod zemegule. Pevných, spoľahlivých bodov o ktoré sa dá oprieť je veľmi málo, možno v tom je naša perspektíva, ktovie. Je to určite lepšie ako neustále predstierať, že sme  stále  na ceste  a v skutočnosti len  rýchlo a zmätene pobehujeme, možno hľadáme niečo,  o čom si myslíme, že nám v živote ušlo, ako vlak pred nosom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?