Mama má mamu

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 14.5.2012 o 12:09 | Karma článku: 12,39 | Prečítané:  1015x

Pri okne stál  starý stôl s dvoma stoličkami. Na jednej z nich sedela žena, tiež stará.  Mala vyše 90 rokov  a kamarátky, čo ju volali Zuzana, už všetky pomreli a tak sa obávala,  kto jej príde okrem rodiny na pohreb. Občas prihladila rukou obrus na stole, alebo pozrela  von z okna. Rozhodla sa, že nebude len tak sedieť a uvarí si rezance s tvarohom.

Čo som všetko niekedy stihla za jeden deň a ešte si pritom spievať, pomyslela si. Je už skoro večer a ja stále varím rezance. Zamúčenou rukou zapla malé rádio. "Budú hlásiť predpoveď počasia!" Niekoľko rokov už nevychádzala zo svoje garsónky, ale predpoveď počasia považovala za veľmi dôležité informácie pre svoj spokojný život. Zmeny počasia sledovala s oveľa väčším zaujatím ako zmenu ceny mlieka. Stále si myslela, že liter stojí 2.- Kčs.

Zuza sa prichytávala jednou rukou zábradlia a sťažka kráčala  hore po schodoch na druhé poschodie. Vliekla na svojich  pleciach  70 rokov, nákup a obed pre mamu. Sojové rizoto so zeleninou. Chcem rezance, povedala Zuzana a vyhodila rizoto do smetí. Nevymýšľaj, akoby počula hlas svojej mamy a zahanbila sa. Cítila sa ako malé previnilé  dievčatko a chcelo sa jej plakať, čo to urobila?

Večer prišla vnučka Zuzka a nie je to dievčatko s vrkôčikmi, ani slečna, ale zrelá 50 ročná žena. Stará Zuzana ju ponúkla rezancami s tvarohom a dala jej kilo cukru, lebo potreba obdarovať vnučku v nej  vekom nezanikla.

Pred zotmením prišla na skok pravnučka Zuzi, má 30 rokov. Uložila starú Zuzanu do postele a chvíľu si pri nej posedela. Tá sa na ňu zahľadela a povedala jej: "Ďakujem mama, dobré rezance si navarila, detsky sa usmiala a šťastne zadriemala.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?