Nebude zo psa slanina

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 12.9.2012 o 11:54 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  726x

Netáraj, povedala som mladému mužovi  na obrazovke televízie! Bol to  vzdelaný mladý muž, /odborník na psov, nie na  fyziku/  a hovoril, že každý pes sa dá vychovať. Pochybujem. Aj človek aj pes má rôzne nadania a záľuby a tie má rozvíjať. Keď je vzdelaný a vychovaný, tak  obyčajne  v tom, na čo má predpoklady.  Ak potláča svoje prirodzené sklony, tak ich len jednoducho potláča, ale v skutočnosti môžu hocikedy vybafnúť von ako para z kotla. Paru aj sklony treba regulovať a využiť v prospech, lebo ináč môžu zapríčiniť katastrofu.

Napríklad ja. Nemôžte odo mňa požadovať, aby som riešila a zodpovedala za  financie v našej domácnosti a preboha, ešte tak dať mi funkciu ekonomickej riaditeľky firmy. Nemám na to vlohy, som márnotratná, ľahkomyselná, nevidím tri kroky dopredu a ani ma  nebaví vzdelávať sa v tomto odbore.  Zato šéf financií v našej rodine, ten vidí  aj za roh, čo sa deje. Na to má talent aj vzdelanie.  Ale  nemá talent a vlohy na varenie. V tom som zase dobrá ja a v našej kuchyni slúžim, či kraľujem  dlhé roky k svojej spokojnosti aj k spokojnosti ostatných.

Kto už mal v rodine psíka, takého, čo bol členom rodiny, tak ten  dlho nevydrží, ak im štvornohý priateľ odíde do večnosti. Ja som  mala dvoch počas svojho  života a neustále mám v srdci voľné miesto pre nového psíka a veľmi s tou túžbou bojujem.

Najprv  sme mali Coliu a potom jazvečíka. Ani jeden ku mne nepristal a zle som ich vychovávala, dokonca sa aj zle starala. Colia Azor mal blchy, nechcel sa česať a vodu neznášal. Najšťastnejší bol, keď sme behali po lúkach a trhali margaréty, vtedy sa smial od ucha k uchu a obidvaja sme vyplazovali jazyky od radosti. A nezaprel svoje  sklony k ochrane stáda. Najspokojnejší bol, keď bola celá rodina po kope, nebála by som sa mu nechať na starosti ani vnuka.

A  Boba, jazvečica, čo sa ona narobila, napracovala, kým vyryla diery v záhrade, ako statočne brechala  a ohlasovala každého vtáčika, či okoloidúceho  a vďaky nikde! Nerozumela tomu, prečo sa hnevám a ja som nerozumela jej.  Zdedila také skvelé gény, svojej rasy, že nikto by ju neprerobil, iba ak totálne zlomil a takého psíka ja nechcem. Bola mimoriadne talentovaná a každý poľovník by ju bral, možno by dostala aj metál za zásluhy:) Ale robila som čo som vedela a myslím, že to boli šťastné psy, aj keď sa minuli  svojim poslaním.

Myslím si, že bojové plemená by sa  mali  na Slovensku zakázať. Je len málo schopných,  silných a charakterných  ľudí, ktorí by vedeli  s nimi správne zaobchádzať. A hlavne,  prečo ich chovať?! Ani  každý človek sa nedá vychovať a to je predsa najvyšší level živočíchov. Takže nebude z vlka baranina:)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?