.časnosť.

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 1.11.2012 o 18:46 | Karma článku: 10,96 | Prečítané:  572x

Pozerám sa  von z okna. Vidím strom v záhradke. Čerešňu. Zdá sa mi, že  len  nedávno kvitla. Kvety sa premenili na čerešne, zjedli sme ich. Už sú minulosť. Teraz sa pozerám na pár žltých chvejúcich sa listov v jesennom vetre. Vyzerajú ako prechladnuté, alebo uplakané. Na koncoch listov sa ligocú primrznuté kvapky. Môže to byť slza, ale aj sopeľ.

Otvorila som okno, záclona sa  z vlastnej vôle vytiahla  von, spolu s vôňou sviatočného obeda. Strakatá mačka sedí na schodíkoch  nášho domu a vykrúca fúzom. Prší, je hmla, okrem mačky niet na ulici nikoho. Ukážková jesenná dušičková nostalgia.  Veď je to vlastne pekné, pomyslela som si. No hej, ale smutné. Je mi tak pekne smutno. Teraz.

Čo je časnosť, to mám predstavu. Dva krajné  body a medzi tými je moja časnosť. Zložené dve slová čas a prítom-nosť. Časnosť.  Večnosť  je komplikovaná.   Je to stále a nikdy. Je to nič a všetko. Vo večnosti nie je smútok, ale ani radosť, možno pokoj? Neviem, až tak sa večnosťou nezoberám, mám dosť iných praktických a užitočnejších starostí. Smútok patrí k životu. V časnosti  zaplní prázdne miesto,  po tých,  ktorí odišli.  Nezdržujte nasilu smútok, chce ísť preč,  svoju úlohu splnil. Treba uvoľniť miesto pre radosť. Raz príde.

Odišli? A čo ja viem, či vlastne nezostali. Pre nich čas zastal. To predsa, ja sa rútim životom, vesmírom  ďalej. Už som skoro taká stará ako môj otec, keď zomrel. A babička, čo sa dožila skoro sto rokov  mi raz povedala, že je od svojho muža už o 40 rokov staršia a či ju spozná, keď za nim príde:)  Ja to nevyriešim, nech je ako je, ale myšlienke, že sa raz stretnem so  svojimi blízkymi chcem uveriť. Možno  budeme spolu šumieť v korunách stromov,  ktovie.

Vietor sa oprel o našu čerešňu a konáre súhlasne prikývli. Listy zo stromu sa spokojne vzniesli, zakrúžili a odleteli, tak ako moje dušičkové myšlienky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?