Šetríš, šetríš?:)

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 20.11.2012 o 12:25 | Karma článku: 14,14 | Prečítané:  1703x

Šetrím, šetrím, ale nič nenašporím, prikývla som svojmu vnútornému hlasu. Varím, varím obed  v svojej kuchyni  a zrazu som vám začula taký čudný smiech, nedá sa slovom opísať. Ja neviem, kto sa mi to  smial, žeby ja? Sama sebe?! Ale veď som hádam  pri rozume! Ale potom som  celkom jasne počula: „Ja pečiem žabu, ty pečieš slaninu, mne bude slanina tebe bude žaba!

Moja mama pojmy šetrenie a šporenie  mala v jednej  kuchynskej zástere, len každé bolo v inom vrecku. Za normálnych okolností šetrenie a šporenie má súvis. Predsa, keď si niečo šetrím, starám sa o to, udržujem v poriadku, dlhšie mi to vydrží, nemusím kupovať nové a tým ušporím. Niekedy  sa veci dali dokonca opraviť, prípadne kvalitný zimník, sa prevrátil, prešil a slúžil ďalej.  To bolo  prirodzené  šetrenie  a sporenie, dalo by sa povedať, že aj recyklácia.

Lenže moja mama  nevedela, že bez niektorých  vecí  nemôže žiť:).  Ale ja nie som taká múdra ako moja mama. Som hotová. Ostanem sprostá a hádam ani neprežijem, bez toho, alebo tamtoho výrobku:)  Podprahové  vnímanie reklamy, či  rafinovaný  marketing ma obliehajú zo všetkých strán a útočia.  Prekvapuje ma logistika. Kde je logika? V zisku.Prevážanie tovaru krížom krážom po Európe, skladovanie, distribúcia a niekedy sa stane, že sa tovar ešte raz vráti k výrobcovi.  Koľko nafty v kamiónoch, zničených ciest, životného prostredia by sa ušetrilo, či ušporilo.

Toto leto  som sa iniciatívne chopila obchodovania. Uskutočnila som  niekoľko obojstranne  výhodných bartrových obchodov na našej ulici. Pomerne slušnou komoditou boli  naše slivky, lebo ich kvalita je povestná.  Za slivky som získala zásobu čerstvej petržlenovej vňate, kôpru  a tekvíc a všetko zamrazila.  Vyčenčovala som aj kyticu nádherných pestrofarebných ukážkových gladiol a cviklu . Chren som vykopala  pri plote.

Šetrím, šetrím, ale nič nenašporím. Naopak. Čím viac šetrím s vodou, plynom, tým ich cena stúpa a ja  viac  zaplatím, lebo niekomu klesajú zisky.  Alebo také šetrenie v banke, /ináč ja každú volám sporiteľňa/, to je akože dobrá vec. Odkladať si nejaké eurá. Nemusí byť veľa, ale babka k babke.. Riť palova, nič z toho, lebo len za vedenie účtu a kadejaké výpisy  zaplatím toľko, čo našporím. Radšej by som ich mala vopchať do štrimpfle, alebo do prasiatka,  ale je pravda, že sa u mňa neudržia, kdesi sa rozbehnú štrimpfle aj prasiatko a všetko rozmindžaria:)

Patrím do skupiny obyvateľov, že si môžem hneď  kúpiť pekné čižmičky, keď  staré zoderiem, ale na dovolenku musím šetriť. Je pravda, že keď si na niečo našporím a kúpim,  tak to je veľká radosť a je mi úprimne ľúto  skupiny ľudí, čo nemusia šetriť, lebo  sú v skutočnosti oveľa  ochudobnené:)   Je pravda, že mi je oveľa viac ľúto skupiny, ktorá vôbec nešetrí, lebo naozaj  nemá z čoho. Sú radi, že vyžijú z ruky do úst.

Je to nepríjemný pocit, že ma niekto  ogabe o peniaze, ako v hre  o guličky. A akosi regulérne. Sú to  dobrí hráči, ale nie poctiví. Sú arogantní a pritom sa živia  mojou vlastnoručne  nachystanou  slaninkou a mne podstrčia  iba studenú žabu.  Majú plné vrecká zlatých guličiek  z mojej snahy žiť čestne, alebo normálne. Bojím sa, aby som sa nezabudla a rozpoznala, čo je vlastne normálne a nenormálne a v prirodzenej túžbe mať sa dobre, som sa  nedala na krivé chodníčky:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?