Vianočná veľkosť

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 19.12.2012 o 17:42 | (upravené 19.12.2012 o 18:27) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  516x

Malý športový obchod, kde sa vchádza priamo z ulice, po troch ošúchaných schodíkoch. Magda vošla dnu,  drgla do regálu, rozopla si kabát, poutierala zarosené okuliare. Zhíkla od údivu.  To je to! Čo je to to, povedal muž a rezignované zdvihol zo zeme tričko, zvalené  víchricou Magda. No toto chcem, aby mi priniesol Ježiško pod stromček. Vždy som túžila po takomto mäkučkom, priložila si rukáv k lícu,   teplom, strakatom svetri s nórskym vzorom a teraz tu, aha, visí na vešiaku a čaká len na mňa.

Kontakt očami, dotyk  rukami. Áno, áno, to je on. Trkotala, rapotala, zdôvodňovala nutnosť byť majiteľkou toho svetra, kvôli chladu a zime, skrátka, v podstate išlo  skoro o prežitie:)  Ježiško  asi  ceny darčekov nesleduje, iba cenu radosti,  potichu zahundral muž,  čo s ňou, je ako malá.  Dobre, tak si ho vyskúšaj. Magdu premkla zvláštna predtucha. Tento je malý a tento mi je zase veľký. Nemáte  „elko"?! Ľutujem, povedala predavačka. Nie je mi  súdený,  zosmutnela  Magda.

Viete, čo sa potom stalo? Možno neuveríte, dokonca  sa môžete aj smiať, ale stará Magda sa rozplakala ako malá. Presne takým detským plačom zo sklamania, ako keď v šiestich rokoch  namiesto  vytúženého detského kočíka s bábikou dostala pod stromček  galoše do snehu a papuče.

A potom sa  rovnako ako v svojich  šiestich rokoch „odula", nebola s ňou žiadna reč a taká odutá chodila,   až kým išla spať. Ráno sa zobudila s príjemným pocitom. Sníval sa jej pekný sen. V tom sne  cítila, ako sa jej láskavo  a nežne dotýka jemné  biele pierko, alebo krídlo, viete ako to býva v snoch, mohlo byť pokojne  husacie, alebo aj anjelské,  ale so strakatým nórskym vzorom:)  Pohladilo ju po líci, dotklo sa  jej jemne duše a zanechalo v nej taký pokoj a teplo, že ho mohla rozdávať.

Aj v ten Štedrý večer  si sadla ku mne mama na posteľ, keď som si  našla s „revom" pod stromčekom tie galoše. Pohladila  ma po líci.  Cítila som jej upokojujúce, chápajúce objatie,  prítomnosť. O tom bol ten sen, pomyslela si Magda.  Dostala  som veľký dar Vianoc, nedá sa kúpiť a dokonca ani vziať. Ďakujem:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?