Prevencia

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 27.6.2013 o 17:33 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  413x

Dobré ránko a na zdravie. Aj Tebe, povedala tetka Evka a tiež si chlipla z prevencie. Líca jej zružoveli ako mladici.  Tužina, mľask. Zasmiala sa. Už nikomu nerozdávaj z tej našej  slivovice, necháme si ju len na prevenciu, povedal  strýko Ondrej.  Ja takú univerzálnu  prevenciu neužívam a ktovie, či nerobím chybu, nemusela by som chodiť po doktoroch a nemala namiesto zdravotnej  karty  hrubý trojdielny román na pokračovanie.

Ak už idem na preventívnu prehliadku  a doktor povie, veci sa majú tak a tak a dobre by to bolo vyoperovať, tak by som mala poslúchnuť. Aj som sa ho spýtala a naozaj to musí byť?!  Preto ste predsa prišli, aby ste sa v budúcnosti vyhli horším problémom, to je predsa zmysel prevencie.    Na operáciách, ktoré nie sú akútne,  je jedna vec veľmi zaujímavá. Ak sa  operácia vykoná, tak sa človek nikdy nedozvie, či bola naozaj nutná, ale ak sa nevykoná tak sa to časom ukáže a niekedy, môže byť už neskoro.

Keby som nešla na preventívnu prehliadku, mohla som byť zdravá, aspoň v duchu, pomyslela som si. A ak doktor povie, rozhodnúť sa musíte sama, priam z tej vety ešte viac ochoriem. Zato,  ak doktor povie, je to negatívne, tak to je tak silne pozitívne, že  by človek od radosti výskal a objímal celý svet

Zubný, očný,  babský.  Áno, chodím, chodím na preventívne prehliadky k lekárovi.   Veď hej, človek je rád, keď ho zrevidujú. Ale keby som nešla, tak nemám dilemu a možno zomriem v deväťdesiatke zdravá ako naša  tetka Evka, ktorá   vôbec nemala  zdravotnú kartu.    Ale takto! Odporúčam Vám, ešte toto  a tamto vyšetrenie a tie kŕčové  žily, no, ak nie ste modelka, tak v poriadku. Vtipálek jeden doktorský.  Nié, nie som modelka, vykríkla som od hrôzy, dajte pokoj mojim nohám.

Ak človeku chutí jesť, dobre mu trávi a má pokojný  spánok a ráno sa prebudí odpočinutý a má dobrú náladu,  tak je podľa mňa zdravý. Ja som veľmi  rada ak sa ráno prebudím a nepribudla mi cez noc žiadna choroba!:) No veď je to pravda. Večer zdravý ako repa a ráno vás sekne a ste odpísaný.Za chorobný prejav nepovažujem nechuť ráno vstávať  a ísť do roboty, alebo do školy. To je normálny stav. No, ale ľudia sú rôzni a za prevenciu považujú rôzne veci. Niekto vyskočí z postele ako srna a hneď ide behať, alebo cvičí. Mňa by vyvalilo, ja musím pekne postupne štartovať deň, občas sa preventívne  bachnem späť do perín, veď viete, aby sa mi tlak vyrovnal.

Prevencia je podľa mňa neisť sám proti sebe. Neničiť sa na duchu ani na tele.  Ničiť sa dá skoro všetkým. Veru, život nás ničí.  Aj keď je pravda, že vo všeobecnosti  tie najzábavnejšie a najpríjemnejšie veci života  sa považujú za škodlivejšie, ako tie nudné a nezaujímavé. Dá sa  ničiť aj  veľa športom, málo športom,  aj málo jedením aj veľa jedením. Niekoho ničí aj láska.  A niekoho zase láska vylieči.

No hej, ale to sa človek  musí sám  dobre poznať, aby vedel kedy je  pre neho  niečoho príliš veľa  a kedy príliš málo. Rovnováha v živote je  asi najdôležitejšia. Hovorím rovnováha, nie rovná nudná čiara ako posledné EKG.   A hlavne, držať sa v rovnováhe vtedy, keď nám niečo je a   nespadnúť od strachu zo strachu z chorôb na zadok. Urobila som všetko čo sa dalo, to je dobrá veta, upokojuje ma:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?