Papier do kredenca

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 5.12.2013 o 10:49 | Karma článku: 10,66 | Prečítané:  793x

Do zoznamu „vianočné veci", ktoré treba zaobstarať, alebo urobiť do Vianoc,  som  si zapísala: vianočný stromček,  darčeky, upratať špajzu,  rybu, kyslú kapustu, umyť luster, klobásku, nie umyť, jasné, že kúpiť.   Kúpiť  aj pekné, ale ozaj pekné  pohľadnice /nezabudni známky/. Poradie je halabala, ako ma napadne a neskôr ešte  vždy niečo pripíšem. Zoznam býva dosť dlhý.  Aha, pripisujem oblátky a prášok do pečiva.

Úprimne vám poviem  najradšej mám všedné dni, lebo vo všedný deň  sa tiež udejú mimoriadne veci, ale  všetko čo sa udeje  je akési pokojnejšie, ozajstné a prekvapujúce. Príliš veľa očakávania od Vianoc je prehnané. Predvčerom  pred večerom jemne padal sniežik, mala som v kuchyni zapnuté rádio, pozerala som sa z okna ako ticho padá, padá a tak mi bolo sviatočne a z ničoho nič. Dátum neukazoval, že by som mala byť takto naladená. Vstúpil do mňa pokoj až no.  Zapálila som si sviečku, čo voňala po škorici, sadla si a sedela. No, čo vám poviem  taký pocit nikde nekúpim, ani mi ho nikto nemôže darovať.  Úplné Vianoce.

To  ticho, teplo domova zažalo vo mne niečo  veľmi známe a svetielkovalo a blikalo mi v hlave až som na to prišla.

*

Treba dať čistý papier do kredenca a umyť „cklo",  hovorilo moja mama. Nechce sa mi, ale aspoň raz do roka, hovorila. Zohla sa, strčila  hlavu  do kredenca a vyberala nedeľný servis. Mal také maličké drobné kvietky. A kredenc bol veľmi veľký, lebo ja som bola malá a mal takú peknú snovú bledozelenú farbu, ako, ako jemná vyšedivená  pistáciová a vanilková zmrzlina. V  kuchyni voňala vanilka, aj škorica .

*

Nemusela som ako dieťa  nič robiť, iba ak som chcela pomáhať a to som vtedy chcela.  Mama robila všetky tie vianočné prípravy rovnako,  ako tisíce iných žien doteraz. Nič z toho by nebolo také pravé, keby tú prácu a prípravu nezabalila do lásky. Bez lásky nemajú Vianoce zmysel.  Vstala som  a pripísala do zoznamu „vianočné veci": dať čistý papier do kredenca v kuchyni a napiecť vanilkové rožky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?