Záslepka

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 28.1.2014 o 18:49 | Karma článku: 8,42 | Prečítané:  801x

Jedného šťastného, krásneho letného dňa, keď sa narodil Tomáš, môj vnuk, som mu povedala: To máš tak Tomáško, svet je tu kvôli Tebe a  na svete nám má byť pekne a veselo.   Prisahám, že sa začal smiať. Pravdu povediac, v tom  vankúšiku vyzeral, ako múdry pokrčený  starček, čo aj tak všetko vie, až som mala pred ním rešpekt.

Nebola by som  si pomyslela, že môj  dospelý syn spolu s  vnukom, ktorý o sebe  tvrdí, že má dve päťdesiat rokov, mi  to pripomenú tak skoro,   aby som sa spamätala,  že kráčam životom  akýmsi nudným, usporiadaným krokom.  Vlastne,  neviem prečo sa čudujem,  veď som to  semienko v nich  zasiala  sama, teraz vyklíčilo a vyrástlo v  kvet poznania. Môžem si  k nemu privoňať a pogratulovať.

Mama, povedal mi raz v podvečer syn, si bez nálady, priam smutná. Je to už na Teba priveľa, celodenná  starostlivosť o malé dieťa. Chvíľu som mlčala, ale nakoniec som povedala. Cítim veľkú zodpovednosť.  Tomáško má energie, ako keby bol pripojený  drôtikom  na zdroj elektrickej siete a občas ho neviem  vôbec vypnúť, nech robím čo robím. Neviem ho upokojiť, ani sa mi poriadne nenaje, ani spať mi nechce.  To ma trápi.  A naopak, ja  mám pocit, že zo mňa  energia len uniká, zbytočne sa  vylieva, leje sa  ako vzácna  domáca  malinová šťava, som vyšťavená. Môj zdroj energie je vyčerpaný a k tomu bez želaného výsledku.

Je jedna možnosť, ako to urobíme, povedal.  Musíš v sebe odstrániť záslepku, ktorá neprepúšťa blahodarnosť detskej energie, veď Ty to predsa  dobre vieš, mama, to si nemohla zabudnúť. Bolo by fajn, keby  tá neuveriteľná energia, ktorá sa vylieva z Tomáška, vtekala do Teba ako životodarná, nie ako ničiaca energia.  Niektorým veciam pripisuješ zbytočnú dôležitosť. Najdôležitejšie je, aby si mu rozumela, lebo buď si istá, on Ti zrejme rozumie viac ako Ty jemu.  Deti sú veľmi vnímavé. Ten  tok  vzájomného  porozumenia je dôležitý.

Deti často narobia škodu. Rozbijú, pokazia. Ak je to úmyselné, má to svoje dôvody a treba na ne prísť. Najhoršia je tá škoda, ktorá sa nedá odstrániť z detských duší, ale urobíme ju nechtiac, my dospelí a najbližší. Sme zaslepení svojim videním sveta, hodnotami, pravidlami, dokonca vlastným  egom. Ale detské ego je niekedy veľmi silné a my sa nemôžme sním preťahovať, kto vyhrá.  Na druhej strane stále platí: „Ohýbaj ma mamko pokiaľ som ja Janko, keď budem ja Jano, neohneš ma mamo". Zasiať semienko  hodnôt v správny čas, vytvoriť podmienky, trpezlivo čakať, či sa vôbec ujme  a keď sa zdá, že nie,  tak znovu trpezlivo opakovať a opakovať, až kým nie  je dieťa pripravené to prijať. Často sa  výsledok  prejaví až v dospelosti.  Treba byť opatrný, aby sme ten ohybný, ale krehký  výhonok  nasilu nezlomili.

Náš Tomáš je číslo nevyčísliteľnej hodnoty. Originál. Veď áno, aj vy možno máte doma malé dieťa a  tiež je to vzácny  originál, žiaden iný taký neexistuje. Dokonca ani dve diela od tých istých autorov nie sú rovnaké, občas ma to  prekvapuje, lebo každé si vyžaduje celkom iný prístup a pohľad,  aby som ich  pochopila. Vôbec to nie je jednoduché. Ani neviem či sa to dá naučiť. Teória je jedna vec a realita  druhá. Je to hľadajúce, napĺňajúce, zmysluplné, občas to ide na nervy, ale čas strávený s vnukom je pre mňa nenahraditeľný a veľmi by ma potešilo, keby som si  raz  mohla privoňať ku kvetu, ktorý  som pomáhala vypiplať  z maličkej rastlinky do krásneho života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?