Básnica

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 6.5.2014 o 10:57 | Karma článku: 12,64 | Prečítané:  521x

A prečo je  jahoda červená?  Preto, lebo sa rada opaľuje a pridlho bola na slnku, tak z toho je teraz červená.  A slnko ju aj osladilo? Áno, povedala som. A  prečo  je sladký banán žltý a nie červený?  Tiež bol na slnku, povedalo dieťa.  Nóo, banán  používa  opaľovací krém s faktorom 159500, preto je žltý. A pozri, tu má hnedý fliačik, aj tu, tam sa zle natrel. Daj, aj teba natriem, lebo máš jemnú pokožku. Ako banán? Nie ako jahôdka, takú jemnú, banán má hrubšiu kožu.

Nestrkaj si obidve nohy naraz do jednej nohavice, lebo keď vstaneš, spadneš ako vrecko švábky. Stavká, ja mám dve nohavice, na každú nohu jednu? Nie, obliekaš si jedny nohavice a tie majú  ....  dva tunely na nohy. Jeden sa volá šupito a druhý presto.  Jednu nohu šupito, druhú nohu presto. Raz-dva, hotovo, ideme na prechádzku. Dobre, dobre, zober si aj osmičku aj trojku. Nevymýšľam si, môj  trojročný vnuk, všade chodí s papierovou 8 a 3, aj spať, aj na prechádzku. Ešte má rád aj dvojku. Ku podivu má rád aj špenát a brokolicu.

Stavká máš na nohách papuče! Obuj si topánočky. Jedna noha šupito a druhá noha presto, úprimne mi poradil. Ďakujem,  som ja motajka, povedala som. Na lúke mi natrhal kyticu z púpaviek.

Daj si dole bumbajku, umyjeme si ruky a budeme obedovať. Stavká! Doma mi maminka povedala, že bumbajka nie  je spisovné slovo. „?"  Hm, maminka má pravdu, ale bumbajka je pekné slovo. A ani dvere sa nezakačkavajú, ale zamykajú, to povedal tato! Nóo, nie no, ale áno povedal s prísnym tónom pracovníka Jazykovedného ústavu.

To máš tak, Tomáško. Pekné slová sa môžu vymýšľať, bránila som sa. V tej rozprávke to bolo tak, že  kačička išla zatvoriť vrátka a stále si hovorila: káč-káč-káč a keď ich zavrela ešte raz za- kač- kala a potom  už bolo zamknuté. V našej rodine, každý vie, čo to znamená zakačkať.

Je pravda, že každý nevie vymýšľať pekné, nové slová. Možno aj vie, ale hanbí  sa ich vysloviť, nechce aby sa mu smiali.    Ale deti, spisovatelia, básnici tí  si navymýšľajú  také pekné slová že až.   A potom sa s nimi hrajú.  Tak ako si  ty  staviaš  z kociek  lega, tak sa dá hrať aj so  slovami. Pospájať  ich   do zázračných rozprávok a básničiek.   A tak nás kvietky  milo zdravia, vetrík hladká po líci. Na oblohe je z mraku bežiaci havko s veľkými ušami, ktorého naháňa vietor a za chvíľu  sa  mrak premení na veľkú zmrzlinovú horu.

Chvíľu bolo ticho, potom si  ma skúmavo obzrel a povedal, stavká  Ty si dobvá básnica:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?