Konzum

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 4.11.2014 o 17:56 | Karma článku: 13,99 | Prečítané:  6206x

Malú peňaženku  s peniazmi a s lístkom  čo mám kúpiť, som zvierala v detskej ruke.  V druhej  som držala sieťovku a dávala pozor, aby sa mi nezamotala  do  gombíkov na kabáte. Išla som do Konzumu na nákup.   Bol to malý obchodík s potravinami.  Za pultom stál predavač v modrom  plášti,  na rukách rukávniky po lakte, aby si ho zašanoval.

 Múku, cukor naberal z  drevených priehradok lopatkou a vážil na váhe. Páčilo sa mi to a doma som sa potom hrala na predavačku. Cukríky  boli v  sklenených nádobkách. Z papierového štvorca stočil kornútok a malou lopatkou opatrne do neho  vkladal cukríky. Niekedy mi prihodil o cukrík viac, aj keď váha ukazovala, že je už akurát. Nakoniec si  z poza ucha  vybral obyčajnú ceruzku a na kúsku papiera zrátal nákup.

  Vedľa Konzumu bol obchod, nad ktorým   bolo napísané modré na bielom, Mliekareň. Predavačka mala biely plášť a čepček na hlave pripnutý sponkami, rozhorúčenú tvár a široký úsmev.  Aha, mala opásanú obrovskú bielu  zásteru, lebo  pani mliekarka bola široká v bokoch, skoro ako  nádoba z ktorej naberala mlieko kupujúcim do kanvičky . Jasné, každý si priniesol svoju kanvičku z domu. Tá nádoba mohla mať priemer, možno aj meter a smerom dnu boli zavesené naberačky s mierkou. 1 liter, pol litra, aj jedna celkom maličká. Maslo krájala nožom a vážila. Mali aj jogurt. Vo vratných  sklenených flaštičkách. Dva druhy. Jeden čistý a jeden s lekvárom. Bol to nefalšovaný jogurt .

   Časom obchodík premenovali na Budúcnosť, neskôr na Potraviny. Ynivartop, zabávala som sa čítaním odzadu.  Neónový nadpis -otraviny bol predzvesťou samoobsluhy. Konzum, budúcnosť, potraviny, zmiešaný tovar, samoobsluha. Názvy obchodu  sa síce menili, ale tovar ostával približne rovnaký. A často  všeličo chýbalo. Napríklad, keď nebolo dostať korenie, vtedy každý, keď videl korenie v obchode, tak  ho kúpil, lebo, aby bolo doma. Ak je niečoho dostatok, nikto si nerobí zásoby.

  Často sme túžili za tovarom zo „západu“. Teraz ho máme. Nakupujeme v obrovských potravinových marketoch. Náš sen, že nebudú len dva druhy jogurtov sa splnil. A mydlo bude zabalené do krásneho papiera a uložené v krabičke a mäso v celofáne, a toaletný papier /nový:)/ bude voňavý a nie úzkoprofilový tovar.   

  Mocem sa pomedzi regále s  nákupným vozíkom a hľadám, hľadám. Hľadám svoj jogurtový jogurt.  Cítim chlad, zimu, ešte chladnejšie, ktosi kýchol.  Deťom tieto,  tento mne, tento starej mame a tento má nádherný, lákavý obal  a nekonečnú trvanlivosť.  Nie  je všetko zlato čo sa blyští a ani hodnota tovaru sa nerovná jeho cene, napadlo ma pri pokladni.

  Ďakujeme, pekný deň, snaží sa ustatá pani pokladníčka. Na firemnom pláštiku má pripnutú menovku s menom Marta.   Chcelo sa mi povedať ahoj Marta, ale už  hovorila ďalšej zákazníčke robotickým hlasom, áno, môžete platiť kartou, samozrejme máme igelitové tašky, pekný deň, dovidenia, dobrý deň, koľko máte rožkov, ďakujeme, pekný deň, dovidenia...  Veľký vozík naplnený tovarom sa ma  zozadu  zľahka dotkol, akoby mi dával na vedomie, pohni sa. To je  neuveriteľne veľký, studený konzum, pomyslela som si a ponáhľala som sa preč.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?