Straka

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 25.11.2014 o 15:12 | Karma článku: 7,39 | Prečítané:  693x

Je prekvapujúce, koľko zaujímavých veci ma stretne, keď idem vysypať smeti. Aj nedávno. Bol šedivý, hmlistý deň. Nečakane  slnko vystrčilo jeden, neklamem fakt len jeden slnečný lúč, ako  dlhánsky prst, alebo ako reflektor v divadle  a namierilo ho presne na jeden bod.  Ležal tam opustený  náramok, na  studenom chodníku, pri našom dome, ako malý lesklý pokušiteľský hadík. Jasné, že som ho zdvihla, lebo mi ho bolo ľúto. Pekná zlatnícka práca.  Nádherné retiazkové  puto na jemnú ženskú ruku z pospájaných drobných zlatých okov z  trojfarebných zlatých šupiniek. Oslňujúci, až ma pálil na dlani. Bol dokonalý.   Mal len jednu chybu, nebol môj, našla som ho.  

Všetko čo sa ligoce ma fascinuje.  Neviem, kde sa to vo mne vzalo. Spomenula som si na zelené sklíčko z rozbitej pivovej flaše, ktoré som opatrovala uložené v krabičke,  ako poklad, v maminej skrini.  Alebo, keď som na strelnici šipkou trafila rozkrútené farebné koleso presne tam, kde som vyhrala diamantový náhrdelník! Veru. Rovnako ma fascinuje aj  kvapka vody visiaca na konáriku ako dokonalá náušnica, ľadový cencúľ, v ktorom sa láme svetlo, či  umelecký originál  snehovej vločky. Nedajú sa kúpiť, nedajú sa ukradnúť  sú  to poklady pre všetkých a zadarmo. Nedajú sa vlastniť.

    So strakou mám jednu  spoločnú vlastnosť, tiež mám rada ligotavé čačky,  ale túto vášeň  mám pod kontrolou a ešte som nič neukradla. Aj keď je pravda, že keď stojím pred klenotníctvom a zasnívane sa pozerám sa do výkladu,  kamerový systém ma okamžite nájde a sleduje ako potencionálnu straku.

   Ktovie, ktorá  ho stratila, pomyslela som si. Možno si aj poplakala, hľadá ho, je smutná. Možno to bol darček a vtedy je strata dvojnásobná. Ja som raz kvôli stratenej rukavici, mne drahej, preplakala celú noc a ani nebola ligotavá. Vyzerá to tak, že jedno ohnivko sa roztrhlo a náramok sa jej zošuchol z ruky. To je nápad, nosiť takú nádheru pod kabátom. Aj ja mám pekný náramok, ale ten nosím len v lete, aby som ho nestratila z očí. A už si zabudla na ten prstienok, čo sa ti  v mori zošuchol z prsta a potom  ti desať dní trčal z vody len zadok a Ty si ho  nešťastnica nešťastná  hľadala v piesku, pripomenulo mi moje ja.  Nenašla som ho, ale naučila som sa šnorchlovať a videla nové krásy, ale doteraz mi je za nim smutno, ktovie, keby ho aspoň daktorá našla  a potešila sa s nim, bola by som spokojnejšia.  

  Na rozdiel od hľadania ihly v kope sena, alebo prstienka v mori, majiteľku som našla veľmi rýchlo. Na ženské tam-tamy na našej ulici  je väčšie spoľahnutie ako na mestský rozhlas, či policajné informácie.  Vyhrýzam obrovské sladké nálezné a neviem, ktorá sme sa viac tešili, či tá  ku ktorej sa stratený náramok vrátil, či tá ktorá náramok našla, ale asi obidve, div nám z očí nepadali diamantovo mäkké kvapky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?