Omrvinky z panského stola

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 27.11.2014 o 21:42 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  757x

Ani kura nehrabe zadarmo, pomyslela som si. Iba ak by  bolo slepé. Dokonca ani slepé kura nehrabe zadarmo. Akosi vycíti, že niečo z toho bude a tak hrabe.  To je prirodzené. Irituje  ma, keď mi niekto, najmä komu nedôverujem,  núka niečo  zadarmo a najmä, je mi to podozrivé. To predsa nie je možné, čo sme v komunizme?!:)

Spomenula som si, ako na hodine občianskej výchovy, /na začiatku  druhej polovice minulého storočia, na základnej škole/, prestalo ma baviť počúvať rozprávanie  súdružky učiteľky o ničom , dokonca ma prestalo baviť hrať aj „lodičky“ so spolužiakom a tak som zdvihla ruku a prihlásila sa. Suška učiteľka povedala, ak nevydržíš, tak choď...  Vydržím, ja sa chcem , prosím, niečo opýtať . „?“ Také ticho v triede som ešte  nepočula.  „Kedy už bude komunizmus a čo všetko bude zadarmo?! Učiteľka nebola hlúpa a okrem toho, môj pôvod dieťa-proletárka, ju nabádal k opatrnosti. K zbytočnej, lebo to bola otázka z rebelskej  nudy môjho veku k spoločnosti,  zmiešaná  so  zdravým  sedliackym  rozumom, ktorý som podedila po svojich pracujúcich  predkoch.

    Doteraz si pamätám jej odpoveď. Keď bude niečo zadarmo,  tak ľudia budú veľmi vzdelaní, múdri, pracovití a spravodliví a zoberú  si len toľko, koľko potrebujú. A a a to nebude tak skoro. Len sa pekne učte, učte a učte a potom uvidíte výsledky. Aj jej to vŕtalo v hlave a tak povedala. Dobre, tak vám poviem príklad. Zápalky. Zápalky možno budú niekedy zadarmo. Načo by bolo niekomu viac zápaliek ako ich spotrebuje, keď by ich nemohol  ani predať, na čo by mu boli. Rozumnejšie by bolo keby bol chlieb zadarmo, ale to nejde, lebo ľudia by  ním kŕmili sliepky. Na chlieb si každý musí zarobiť.

     Cestovanie vlakom zadarmo ma nenadchlo, je mi to podozrivé. V podstate ma to viac obmedzuje ako vyhovuje.  Nech sa mi nestrkajú do do priazne.  Nižšia cena plynu  pre domácnosť by mi vyhovovala, lebo  na Liptove sú len dve ročné obdobia, zima a skurvenázima a v dome kúrime plynom,/takže nejaká kompenzácia, či zvratky:) by prišli vhod/.  Hej, aj drevom v krbe si prikúrime aj šetríme a otužujeme sa. Čo som to vlastne chcela povedať, aha už viem. Nestojím o odrobinky z panského stola,  nečakajte za ne odo mňa žiadnu vďaku,   nezaslepíte mi tým oči,  vidím, čo je za tým. Nič nie je zadarmo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?