Podľa vzoru chlap a žena:)

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 26.1.2015 o 18:05 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  1167x

Dvere na pivnici  sa s treskotom zatvorili.   Ja zamknem, ja sám, počula som  čo hovorí malý chlap. Onedlho sa  po schodoch okrem buchotu dvoch párov nôh ozýval spev. Veľký a malý chlap vpochodovali do kuchyne „My sme dvaja kamaráti, my pijeme rum a do gatí bum“. Privrela som jedno oko nad mlákami z topánok . Môj  automatický  chichotavý pilot    mi navodil  v  tvári úsmev, od ucha k uchu. Lebo,  líca im horeli, oči žiarili,  čiapky na krivo, vetrovky rozgajdané.  A hlavne boli si podobní ako vajce vajcu aj keď jeden má  tri päťdesiat rokov, ako hovorí a druhý  sedemkrát desať rokov.

Starká máš už obed? Vyhladli sme. Všetok sneh sme dali na jednu kopu a urobili  bunker. Ale dievčatá tam nemôžu, to je chlapská vec. Tvoja vec je navariť obed, povedal mi chlapček „?!“ No toto, pomyslela som si, kde to pochytil, také názory.

            Napite sa čaju, vymrzli ste, obed bude za chvíľku. Ostalo mi trochu rumu z vianočného pečenia, dáš si do čaju, pýtam sa veľkého chlapa. Díky,  dám si. Díky, aj ja si dám rumu do čaju, zopakoval  malý chlap.  Tak, takto sa preberajú vzory, no s tým rumom, som si zavarila, toto bude problém. Vnukovi som dala do čaju malinového sirupu. Dobrý je ten rum, pochvaľovali si. Vycengávali, miešali lyžičkami v hrnčekom a chlipkali teplý čaj.

            Na druhý deň mi syn  hovorí, mama, čo si to dala Tomášovi do čaju. Už je to tu, pomyslela som si.  V škôlke sa domáhal  rumu do čaju , lebo  vraj starká Hela mu vždy naleje. A a čo bolo ďalej? Toto vrhá na mňa veľmi zlé svetlo, ba čo viac na celú rodinu! Syn sa smial a hovorí, to nie je všetko! Keď mu nedali ani malinového sirupu, tak povedal: „Trhnite si nohou“.  Ježišikriste, to má tiež odo mňa. Občas, keď nie je po mojom, tak si toto mrmlem popod nos:)

            Starká rozopni si vlásky, aby si bola ako  Emka zo škôlky. A túto sukňu nenos, daj si tú, čo sa Ti bude točiť, lebo teraz  nám bude starký hrať a my budeme spolu tancovať.

            Utri si nos a podáva mi papierovú vreckovku. Nepotrebujem vreckovku, nemám .. é ... é  soplíky. No len riadne fúkni, prikázal mi. Ukáž, či  Ti nič netrčí z nosa? Dobre starká, nič Ti nevidno a nie, že si budeš strkať prst do nosa! Nie, veď vieš že som rozumná, tak ako  Ty. Chvíľu si ma malý chlap premeriaval a potom povedal: Helka, zajtra môžeš ísť so mnou do bunkra, lebo si moja kamarátka.

            A Ty  môžeš so mnou zajtra variť  makové šúľance, budeme ich spolu šúľať,  v mojej čarodejníckej kuchyni. Áno, aj zásteru, tú červenú s bodkami Ti požičiam. Pravdaže je čarodejnícka. Jasné, aj vareška  vie čarovať. Starký pomelie mak tak rýchlo, ako keď šibne čarovným  prútikom.

                                                                       *

            Čo deti  doma vidia a počujú, podľa toho vzoru sa správajú, to hovoria. Najbližší  vzor pre deti je vzor chlap a žena, o tom nepochybujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?