Rota vírus

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 17.4.2015 o 11:51 | (upravené 12.5.2015 o 10:22) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  1701x

Starkáá, starká! Skôr som  vytušila,  ako počula,  Tomášove naliehavé volanie.  Vypla som mixér i  rádio, utrela ruky do zástery. Práve sme spolu  piekli veľkonočnú bábovku, keď zrazu vytrielil z kuchyne.

Čo sa deje pomocník, „zgecne“ nám cesto?! Vo dverách kuchyne stál štvorročný  Tomáš, chlapsky rozkročený. Starká, dobehla ma kaka! Nevedel som, že príde a  gombík na nohaviciach ma neposlúchal,  povedal plačlivo a zahanbene. To nevyzerá dobre, pomyslela som si. Obrazne aj doslova.  Chytila som  mu čielko, teplotu nemá. Chcem búvať, povedal. Nie, nie, ani čaj nechcem.

Ahoj Evka, volala si, už sú výsledky z výteru?  Áno, je to rota vírus.   Čo to je? V živote som o takej chorobe nepočula,  ale má priliehavý názov. Mladší vnuk s ním už dva dni bojuje. A teraz prirotoval aj k staršiemu. A môj inštinkt mi hovoril, že to nebude  koniec rotácie.  Pravdaže dodržujeme hygienu, ovocie si umývame, varíme čerstvé jedlá, čerstvý vzduch môžeme vyvážať.  Taká zlosť vošla do mňa na ten vírus, taká  špinavá zkaderuka - zkadenoha, odkiaľ si len prišla?

   Všetci sme si spytovali svedomie, kade sme chodili, s kým sme prišli do kontaktu, na nič sme neprišli. Preštudovali sme internetové skúsenosti, názory a rady. Proti rota vírusu sa dá aj zaočkovať. Dvakrát vstreknúť  vakcínu do úst a je vybavené. Ktovie. Inkubačná doba je približne 3 dni.  Ináč, liečba,  v  podstate len diéta a najmä  tekutiny a vecko na dobeh:) Pri horúčkach a odmietaní tekutín, najmä u detí,  infúzie. Veru tak. Veľkonočné sviatky celá mladá rodinka strávila,  mama s jedným, tato s druhým, v detskej  nemocnici.  Kdeže bábovka, koláčiky, šunčička, jemný šalátik. Iba hadička s infúziou.

  Rota vírus je strašne silný agresor. Udrie z ničoho nič.   Ráno hovorím mužovi. Snívalo sa mi, že sme mali plný dom akýchsi  mimozemských oranžových koliesok. Bezočivých, drzých, rotujúcich okolo vlastnej osi a zároveň okolo mňa a bolo ich čoraz viac a viac a pohybovali sa strašne rýchlo. Vyškierali sa mi priamo do očí  a neviem prečo, ale zdalo sa mi, že sa  pchajú  cez nos, nie cez ústa.  A ten tanec čo   mi potom v bruchu  tancovali.  Besneli sa, točili, vykrúcali sa za podivnej vlastnej muziky, až mi bolo z toho horúco, ako keď je 39 stupňov v tieni.  

  A mne sa snívalo, že po našej ulici pochodovala rota za rotou maličkých zelených ozbrojených   potvor a tiež sa pchali do domu. A? Zahnal som ich slivovicou! Dobrou správou pre dospelých je, že rota vírus nemá rád alkohol a jód. Možno preto jediného, koho vírus nedobehol bol muž, ktorý poctivo dezinfikoval  a hubil rota vírus domácou slivovicou.  

            Smrdí u nás ako v poľnom vojenskom lazarete, kde práve dezinfikovali všetko, čo sa dalo. Ale vraj rota vírus si z dezinfekcie /okrem alkoholovej/ nič nerobí. V záhrade  na slnku sa suší  vyprané  prádlo, periny sa vetrajú na terase.  Aj my s Tomášom sme sa išli vyvetrať do lesa. Držali sme sa za ruky a rozprávali. O Veľkej noci,  o jari, o slniečku, vtáčikoch.  Tomáš sa zrazu ku  mne otočil  a povedal: „My sme mali celá rodina posvatú veľkú noc“. Svätú Veľkú noc? Nie, svatú, ale posrvatú! Tiež som si to myslela, ale  vďaka, že všetko dobre skončilo.

           

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?