Nečítaj tú knihu ...

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 16.6.2015 o 17:51 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1077x

Prestala som od včera fajčiť cigarety, oznámila mi kamarátka Gaba, v absolútne nevhodnom čase, ráno o 9 hodine. Stála pred dverami a vyzváňala, akoby šlo o život. Pri nohách jej sedel Danihel.Fajn a nepočkala by táto informácia. .

chcela som povedať, ale nevydala som ani hláska, lebo  v skutočnosti som ešte spala. Prvý to pochopil pes Danihel , štekol na Gabu a mne galantne oblizol  podávanú ruku.

Poďte  ďalej dáme si kávu, preskakujúcim hlasom som povedala.  Nie, nie, ja len či nemáš niečo príjemné na čítanie, teraz keď som v tomto stave. Preboha, hádam nie je v tom, veď je dôchodkyňa! No áno, rána sú pre mňa na myslenie mimoriadne náročné. No dobre, niekedy trvá tento stav  aj celý deň, ale obyčajne o 11. hodine, som schopná odpovedať plynule. Možno preto som Gabe  nebola schopná odpovedať, prečo nemá čítať tú knihu.

     Nie, tú knihu radšej nečítaj! Gaba položila knihu na stolík, akoby sa popálila. Vieš mi povedať prečo? Ticho. No, čo je, tak hovor! Je v nej veľa erotiky, tečie krv  všade, kde  ju otvoríš, čo je s tou knihou? Je príliš intelektuálna, bojíš sa, že jej nebudem rozumieť? Ticho. Bojím sa, že jej budeš veľmi dobre rozumieť a to môže byť nebezpečné, povedala som. Netáraj, povedala. Čo sa mi môže stať? A Tebe ako sa páčila? Nedočítala som ju.  Musím pritom rozmýšľať, čítam ju podľa potreby a pomaly. Funguje ako liek, alebo ako jed.

   Čítanie kníh prináša veľké riziká, že sa dozvieme niečo o sebe, o čom sme  ani netušili. Je pravda, že  všetkému sa nedá veriť, čo je popísané v knihách, ale keď preskočí iskra myšlienky z knihy a nedá vám pokoj, chcete zistiť, ako to je. Ak si dám tú námahu a skúsim prísť na to, čo je v tej knihe také nepochopiteľné, ale ma to oslovuje, cítim, že už na niečo múdre a užitočné  prídem, blíži sa to, ako, no napíšem, keď ma napadlo, ako  čitateľský orgazmus a nakoniec z toho nič nie je, ostane iba nepokoj a napätie, tak sa po čase k tej knihe určite vrátim.

S knihami je to, ako s ľuďmi.  Niektorí sú ľahko čitateľní, krásni. Prečítaš, potešíš sa a viac necítiš potrebu chytiť ich do rúk. Načo. Skrátka máš ich prečítaných. Kniha, ktorú Gaba nemá čítať sa volá: „Ženy, ktoré behali s vlkmi“. Náročná, nevyspytateľne jednoduchá,  rovnako ako ženská duša. O tom je tá kniha o našej ženskej najhlbšej podstate a hlavne o tom, ako sa k nej vrátiť, ak sme zišli z cesty. Riziko poznania z  takého hlbokého,  psychologického, odborného ponoru  do ženskej duše, od autorky Clarissa Pinkola Estés, Ph.D, pre čitateľky existuje.  Je  to náročné čítanie, nie pre každého. Aj keď Mary Angelou na obale knihy napísala: "Každý, kto vie čítať, by si mal túto knihu prečítať". Ja si to nemyslím.

    Možno tú knihu nikdy nedočítam, možno  to nepotrebujem:)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?