Plytká hlbočina manželstva

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 17.11.2015 o 17:36 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  1397x

  Jediný spôsob, ako udržať manželstvo, je chcieť ho udržať. Dôvodov je presne toľko, ako je dôvodov na rozvod . Stáva sa , že časom partneri chcú meniť navzájom na sebe to, kvôli čomu sa v skutočnosti zosobášili.

Stále sa im to na cudzích páči / doplň  na mužovi, alebo žene/, ale doma, to má byť  zrazu tak a tak. Vás sa to netýka,  nie,  kdeže:)  Ale vy, vy sa mi pozdávate,  neklamete sami seba, že by ste nič nezmenili, že to a onô, je stále perfektné. Neexist! A ak poviete, že sa ani  nehádate, tak to mi je už naozaj veľmi podozrivé.  Rovnako, ako sú mi  podozrivé príliš poslušné deti aj psíkovia. Akoby stratili vlastnú vôľu, či osobnosť, ale raz môžu nečakane rafnúť, najmä keď budú zatlačení do kúta. Poslušnosť nepovažujem za cnosť a ak, nečakajte za ňu  žiadnu odmenu.

  „Uhni s tou hlavou, nevidím z pravej strany,  nemeľ toľko, vidíš ho blázna, plná - neplná, čo to robí?! A Ty prestaň robiť tou nohou, akoby si brzdila, ja šoférujem, povedal muž „ V aute zásadne neodvrávam, mám rozum, ide o život. Aj keď moje mlčanie môže byť veľmi expresívne a výrečné. Kto ma pozná, ten  mu rozumie.   Minule muž povedal: “ To, čo som povedal, to som pochopil. „?“ Takže, čo som povedala ja, to ťa nezaujíma, preto si to nepochopil. To som nepovedal. Povedal, nepovedal, to som  zas pochopila ja , lebo som to chcela pochopiť“. Dovolím si myslieť, že ženský rod pochopil, čo som povedala,  mužský rod sa čuduje. A možno naopak a možno nikto nepochopil, čomu sa tiež nečudujem.  

Naše hádky  sa končia nerozhodne, ako dopredu kúpený  výsledok zápasu, či hry.  Veď hej,  už nie sú také, že by sme ich museli hasiť vlastnými telami, ale občas sú smiešne, aj keď uznávam, že viac sa  smejem ja  a muž sa len čuduje, /prípadne zúri/. Prevráti oči k nebesiam , akože za čo ho tak tresce.  Keď detským  urazeným tónom povie, vysypal som „Ti“ smeti, pochválim ho, ale je mi do smiechu.  Mimochodom to, že celý deň rúbal a chystal drevo na zimu o tom ani necekol, ani o tom,  že včera liezol po streche domu kvôli komínu a dokonca nemal ani zašnurované tenisky. Občas robí také psie kusy,  ako  mladý frajer.  Napadlo ma, či nemám bežať po perinu a keby prišlo k najhoršiemu nejako  ju "naaranžovať" na zemi.     Vyľakanonazlostená  som bežala   po mobil a nachystala  112.

Neviem či je to na  poľutovanie, či je to závidenia hodný úspech a či  to mám vôbec spomínať. Ale keďže  manželstvo  sa neštuduje na žiadnej  vysokej škole, nesporne mám na manželstvo talent  a navyše k tomu aj  40 ročnú prax.  Keby som si dala takýto inzerát, na zoznámenie,  neviem síce na čo, ale keby, tak  každý by sa zľakol, lebo jedna z dôležitých podmienok je u mňa nesplniteľná a tou je vek, skrátka   referencie výborné,  ale  staré a po záruke .  Aj keď,   môj muž povedal, že 41 rokov, je dobrý vek, akoby sa náš život začínal len od tých čias, čo ho žijeme spolu, héj, hej mali sme výročie.

   Prisahám, že som nikdy nepovedala , že som si mala vziať  radšej  Pištu Hufnagela, dokonca  som na to ani nepomyslela. Hela?! Nóo, zopárkrát  som  si pomyslela, načo som  sa ja vydávala, ale potom som si uvedomila,  máš predsa to, čo si chcela. Veď hej, ale toto som nechcela. Nechcela, nechcela, tak si zrátaj, čo si dostala, čo si dala  a uvidíš, že si vo fantastickom pluse a keby Tvoj muž dobre zrátal,  a aj  on by bol vo fantastickom pluse, tak ste v  rovnováhe a vtedy je mladé, či staré manželstvo v poriadku.

        Podľa mňa, nám manželstvo drží, lebo som  nikdy nezabudla na svoje vlastné „JA“ . Možno práve preto som nikdy nemala pocit, že  sa kvôli niekomu, alebo niečomu obetujem. Ani kvôli deťom, ani vnúčatám. O mužovi ani nehovorím, lebo sme na jednej lodi, máme rovnaký cieľ, aj keď niekedy sa zdá, že spôsob ako sa dostať do cieľa  je  rozdielny.

    Naše manželstvo je pravda o nás.  Pravda býva niekedy nudná . Manželstvo je plytká hlbočina, stroskotať sa dá  na hocičom. Má svoje prílivy a odlivy, úskalia, búrky i nádherné slnečné dni. Veľká láska je ako veľký oheň, rýchlo zhorí a ostane len popol. A niektorá skončí skôr ako začala. Niektorá je ako  kvet letničky, darí sa jej iba jedno leto.  A niektorá je taká trvalka, že ju nik nevykorení, tak ako divú burinu.

  Ja som taká divá  burina v klobúku z lopúcha,  občas pichľavá ako tŕň divej ruže, otravná  ako ľubovník jedovatý, občas liečivá  ako lipový kvet, občas voňavá, ako materina dúška. Možno  to je tá správne namiešaná esencia, ktorá nevyprchá ani po rokoch.  A ktovie, či by ma najradšej nevytrhol  a neprivoňal k mladému nežnému kvetu.  Ale to by už bol celkom iný muž, lebo len som mnou je taký aký je a ja som sním tiež taká aká som, s iným mužom by som bola celkom iná žena a ja nechcem byť iná. Páčim sa taká aká som.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?