Eva Nová

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 30.11.2015 o 18:43 | (upravené 5.12.2015 o 12:45) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  1539x

       Včera som bola v kine. V takom malom,  kde hrajú veľké filmy. Nechodím často do kina, ale na slovenské chodím.

Ak ste videli ukážky z filmu Eva Nová, tak to je slabý odvar, choďte sa pozrieť, akú má ten film silu. Každá žena je vlastne „Eva“ a často v živote začína od - nova, napadlo ma, keď som rozmýšľala o názve filmu, či je v ňom niečo zašifrované.

      Aj by som vám porozprávala  o čom to je, ale  nie som taká dobrá rozprávačka, jednoducho vidieť je lepšie, príbeh je jednoduchý  a silný.  A viete, ako to je, čím je niečo jednoduchšie, tým sa to ťažšie vysvetľuje.  

         Stará herečka, alkoholička, nie vzorná matka, pýcha i hanba rodiny. Staré hriechy, nové zlyhania, sila i slabosť. Oblečená do nahoty života, v kvietkovaných šatách,  na ceste s kufrom na kolieskach, hľadajúca ani neviem čo , ale asi nový začiatok.  „To má byť odteraz zmyslom môjho života, že nebudem piť?!“, opýtala sa Eva  v protialkolickej liečebni.  Áno, môže to byť zmyslom života, odpovedala lekárka. Môže to byť začiatok nového života.

  Herečku hrá Milka Vášáryová  a jej rovnocenným partnerom vo filme je podľa mňa oko kamery a duša kameramana Jána Meliša. Minimum slov, maximum vypovedaného očami, mimikou, celou tvárou, gestami. Skvelá dvojica. Milan Ondrík bol taký dobrý, že bol celkom ako živý, veď viete ako to myslím:) Marko Škop, režisér, už si toto meno zapamätám ako novú nenápadnú značku kvality.  Aj ostatní herci boli dobrou  a rovnocennou  súčasťou tímu. Normálne   a prirodzene ar-tiku-lovali, bolo im rozumieť. Hudbu si nepamätám, iba zvuky. Kvapky dažďa na okennej rímse lacného hotela, klopkanie  topánok,  tečúcu vodu. Pôsobivé.

     Záverečná scéna. Eva  si chytila nos a celá sa ponorila do vody, v malom modrom bazéniku , akoby chcela zmyť nepekné  nánosy a  naplaveniny času a vyjsť čistá.  Aj ja som s ňou zadržala dych.    Neprekvapilo ma, že jej dospelý syn, ktorého opustila žena aj deťmi a začala nový život, tak ako kedysi jeho matka dala prednosť životu herečky, to spravil tiež a ponoril sa do vody.  Tie nekonečné dlhé sekundy ponorenia  sa až na dno a nie a nie sa očistiť od bolesti a zlosti na matku, až po okamih ako mu Eva drží hlavu nad hladinou, boli vyslobodením.  Doslova, lebo aj jeho život bol na dne, rovnako ako jej. Nečakala som, že svoju mamu  znovu ponorí  pod vodu a bude ju držať tak dlho, až  som ani  ja  nemohla dýchať.  Nakoniec syn podržal svoju matku nad  vodou. Eva, stratená matka sa vynorila z vody, stála pevne a objímala svojho nájdeného  plačúceho syna. Zúfalo si ho tisla k prsiam ako novorodeniatko, hladné po láske, istote, akoby mu chcela nahradiť ten stratený čas, v ktorom hrala iné životy.

   A potom bola na plátne tma. Tma ako súčasť filmu. V hľadisku sme ticho sedeli ešte dlho, aj keď sa rozsvietili svetlá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?