Volebná diskusia v kuchyni

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 24.2.2016 o 19:19 | Karma článku: 7,78 | Prečítané:  510x

Z kuchyne sa vždy ozývajú nejaké zvuky. Slobodné.  Chladnička si spieva a občas vydá zvuk akoby ju bolelo brucho, kanvica syčí, voda kvapká,  na šporáku sa niečo varí, prípadne kypí.   

Je to  neutrálny priestor, kde sa stále niečo deje, kde sa schádza celá rodina a každý má pocit, aha, tu som doma, poviem čo si myslím, čo by som potreboval, čo nechcem, čo chcem, ale nik netvrdí, že má pravdu. Rozprávame sa.  A nielen  o  rôznych chutiach na jedlo, ale aj o názoroch. V kuchyni  sa rodia moje geniálne plány a napadajú ma také silné myšlienky, že ma neraz premôžu a sama im uverím. 

Madam, zdvihnite zadok, je deväť hodín ráno, raňajky sú na stole, ozvalo sa z kuchyne. Jediný benefit dôchodku, ktorý si užívam je, že nemusím skoro  ráno vstávať, tak  mi dajte pokoj.  Idém, idém. Zakričala som. Zdvihla som  ukazováky na rukách a asynchrónne som nimi dvakrát pokývala,  akože som si zacvičila. Zrkadlo v kúpeľni bolo ku mne zhovievavé. Aha, len potiaľto, bližšie nie, zrazu mi povedalo.

  Vôňa kávy sa miešala s jemne pripálenou hriankou. Muž si utieral med z trička, čo ma veľmi potešilo, lebo, keď si ja kycnem, tak, no nič. Čo nové vo svete, opýtala som sa a chcela som si „vytrhnúť“ kus raňajších novín.  Dobrá reďkvička, pochválila som a medzi hryzkaním čítala noviny z druhej strany.  No, túto rozdrapgambu by som nevolila.  Koho voláš rozdrapgamba, zaujalo muža. Trumpa, predsa.  Čo sa Ty staráš, kto bude prezident v Amerike, tu sa staraj a vyberaj koho budeme voliť, ak budeme, teda my dúfam  ešte budeme, ale ak pôjdeme voliť. Jáj, povedala som a zatvárila som sa záhadne. Možno by sme sa prekvapili, že aj pre nás je dôležité, kto bude americký prezident. Uznanlivo na mňa pozrel, nezdáš sa, žena :)

          Chceš voliť logicky, alebo inštinktom,  či srdcom, či sedliackym rozumom, podľa sympatií, či krásy? Neprekvapilo by ma keby si Ty volila podľa krásy. Veru, veru, nie zlý nápad, vážne som povedala.  Akoby ho had uštipol. Ja by som Ti odňal volebné právo. Hop, hop, brzdi.  No tak schválne,  ktorý je z politikov najkrajší, podľa Teba. Sulík, povedala som. Nie je pre Teba primladý, mohol by byť Tvojim synom, rozumieš mu? 

    Hádam  si nevyberiem starých, takých ako ja, také mole múčne. Koho? No starú generáciu, ja hriešnica a k tomu luteránka! Ja si myslím, že byť v politike toľko rokov je taká silná droga, že si už nemôžu odvyknúť. Skrátka nemôžu bez nej žiť, lebo chcú napraviť svet a považujú to za svoje poslanie. Asi. Ináč by spali do deviatej ako ja a hrali sa s vnúčatami.

    A logicky? A mám ja vôbec nejakú logiku, zasmiala som sa. Nerob sa, hovor! Logika a sedliacky rozum mi hovorí, že by som mala  voliť tých, ktorý mi poskytnú okamžité výhody, vzhľadom na môj vek, teda sľubujú a verila by som im.  Teda Fico! „Karty“ mu idú dobré, dokonca s nimi majstrovsky hrá, len nech  toľko nechváli seba sa, čo on všetko urobil  pre  moje blaho.

  A ten Rado? Rado sa chytil do vlastnej siete, trhá ju a ničí svoju úmornú robotu. Skoro mi je ho ľúto. A Matovič? Veru, šarmantný muž. Ježiši, treba ťa dať pod kuratelu, si hrozná.

  Všetkých 23 strán, ktoré idú do volieb majú  rovnaký cieľ aj keď každá chce ísť inou cestou,  tou ktorú považujú za najvýhodnejšiu, najrýchlejšiu, najlepšiu, dúfam, že nie pre seba.  Všetci chceme úspešné Slovensko, šťastné rodiny, spokojnosť. Keby existovala strana ISTOTA, tú by som volila, zhrnula som svoj príspevok do  kuchynskej diskusie.

Často sa cítim politikmi oklamaná.  Možno, že je lepšie občas sa nechať oklamať, než nikdy nikomu neveriť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?