Nepredajná

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 2.6.2016 o 16:10 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  748x

Píšem, píšem  písaničku, napíšem ich šestnásť, kto neverí, nech spočíta:) Prečo  neskúsiš napísať knihu, povedala mi jedného dňa Gaba. Píšeš, píšeš a čo z toho?   Ne-viem. Kniha je vec na predaj a ja som nepredajná, pomyslela som si.  

 Myslíš poviedku, či dokonca román? Všetko treba vedieť,  hundrala som si.  Nie som spisovateľka.  Cítim sa pri písaní fajn, to je málo?! Voľná a mysliaca. Vlastním čas aj priestor. Občas som so sebou veľmi spokojná, občas sa sama so sebou pohádam. Niekedy sa mi pri písaní zdá, že už poznám odpoveď a v skutočnosti hľadám správnu otázku. Občas nájdem, občas nie.   A ktovie, či by si ju vôbec niekto kúpil. Veď to, takáto konfrontácia s realitou  môže byť veľmi krutá a nakoniec budem sedieť vo výpredaji, aj to len v kúte! 

       Pozri sa koľko je nových mladých autoriek! Neveriacky som na Gabu zazrela a začala sa smiať. Pozri sa lepšie na mňa, ako ja môžem byť mladá autorka, keď mám sedemdesiat rokov. No tak dobre, nedala sa , tak začínajúca:) To sa už aj Gaba prehýňala od smiechu  a  mne sa začalo tak čkať, že som sa išla napiť vody, ale Gaba významne na mňa pozrela a ja som pochopila a dali sme si pohár vína. Na zdravie, štrngli sme si.  A potom povedala:“ je tu istá paralela medzi debutankou v spoločenskom živote a v literatúre“.   Potrebuješ niekoho, kto by Ťa tam uviedol! Zrazu som sa  videla v ružovej plesovej róbe s rumencom v lícach a so statnou gardedámou  po boku a chytila som druhý  dych smiechu.  Gaba, Ty si dnes fakt vo forme. Zahnala som túto predstavu, ako vyšitú zo starého románu a predstavila si radšej  interesantného vydavateľa -"gardedámu"- ako krstím svoju knihu a uvádzame ju do behu života.  Prečo by to robil, keď je dosť mladých, nádejných, perspektívnych a k tomu aj dobre píšucích.  Ne-viem, ne-viem:)

     Čítanie a písanie idú ruka v ruku. Každý kto vie  čítať a písať, môže písať. Vôbec neprekáža, že je pomaly viac píšucích  ako čítajúcich.  Naopak. Písanie je skvelá vec. Utriedite si myšlienky, spomeniete si na všeličo, objavíte súvislosti, vytvoríte niečo. Tvorčia činnosť, hocijaká, je skvelá. Najlepšia je ako koníček, lebo ak vám   za niečo, čo ste vytvorili zaplatia, tak je to iné.  To je potom profesia a tam platia iné kritéria a ja si ich uvedomujem. Umenie je aj remeslo a ťažká práca.  Mozole z takej práce, asi nie sú, alebo, žeby na zadku?  Najstrašnejšie musí byť, keď sa tým máte uživiť a povedia, vtedy a vtedy je termín a o tom a o tom napíšte.  Vôbec sa nečudujem, že robia kompromisy, lebo musia byť predajní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?