Piny-piny-nepiny

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 8.8.2016 o 16:35 | Karma článku: 7,76 | Prečítané:  612x

Zelená lopta, čo vyzerala ako červený melón,  pomaly skackala dolu schodmi. Príjemný zvuk. Chytila som loptu do rúk, udrela ňou o zem, potom o stenu. Daj dobdu Heva, aj ja bác, kričal najmenší Miško. Čo to robíš starká, pýtal

sa Tomáš. Hrám sa. Poď  sa hrať s nami, Hela.  Idéém, zakričala som.    

   To moje, idéém, musel byť spúšťač času,  lebo  zrazu som sa ocitla na našom dvore, vo svojom detstve. Vzdialenosť 60 rokov zmizla. Kráčala som s vyvrátenou hlavou do hora, aby mi nespadlo sklíčko z čela,  sústredene, so  zavretými očami  a počúvala dievčenské hlasy. Piny -piny- nepiny.  Bola tam  Ňusika, sesternica Róžiky z nášho domu,  odkiaľsi  z Juhu Slovenska, aj moja  sesternica Anka, čo sme ju volali liptovská bryndza, moja sestra, jej kamarátky, moje spolužiačky z III.A.  Mali sme prázdniny a trávili sme ich na  dvore so svojimi rovesníkmi.

            Na šnúrach sa  trepotala  vypraná bielizeň, okná  na dome pootvárané, mamy  boli väčšinou doma a varili.  Z  prízemia z otvoreného okna volala  Rožikyna mama, obééd. Z druhého poschodia vystrčila hlavu z okna moja mama a zakričala obedovááť. Idééém zakričali sme, len doskáčeme  škôlku. Vieš čo, zapamätajme si od kolkatky skáčem, som hladná, hneď sa vrátim, povedala som.  Dobre, od 4. Hore, či dole? Hore, poslepiačky. 

            Že nás to nezunovalo.  Hodiny sme skákali  škôlku, alebo cez švihadlo. Dane sa z toho krásne vyformovali lýtka, iba ja som  ich stále mala ako paličky a chlapci, čo mastili karty pod balkónom, kričali, trčia Ti cverny! Somári ušatí, nedarovala som im.  Neskôr, keď som bola staršia, tak som im zakričala, že či vedia aké nohy majú Francúzky a  do ticha som víťazoslávne zakričala, ako ja!

            Veľmi ma prekvapilo, prečo práve mňa previezol Peťo na bicykli. Lebo, ak chlapec previezol dievča na bicykli, tak to niečo znamenalo. Počula som , ako sa ho mama pýtala, koho si to viezol na bicykli? Povedal, že „karamátku“ a aj z diaľky som videla, ako mu očerveneli uši. Trošku som sa preľakla, lebo Róžika povedala, že teraz som už zasnúbená!

Dokonca mi zveril aj tajomstvo, že  v kotolni, u báčiho Holodu fajčili cigarety a keď ich poslal s krčahom k Zadinovi po pivo, tak si z neho odpili. Nikdy som to nikomu nepovedala, prisahám, až teraz.

            Občas mi mama spustila na šnúre od prádla malinovku, alebo desiatu. Keď bolo škaredé počasie  pomáhala som mame čistiť zelený hrášok, alebo šúľať slivkové gule. Raz  som išla s mamou do Starej tržnice na nákup. Obrovská hala so železnými schodmi. Živé husy, sliepky. Jedna teta predávala v košíku  šteniatka a ja som veľmi chcela jedno z nich. Celý deň som potom prerevala, ale mamu sa mi nepodarilo obmäkčiť.

             Poobede sme chodili na výlety, ale ja som sa cez prázdniny najradšej hrala na dvore. Okrem soboty a nedele, lebo vtedy sme všetky chodili s rodičmi na prechádzky, alebo výlety.  Na hrad, Horský park, k Dunaju, na Lido, Železnú studničku, Kamzík. Na Kamzíku hrávala niekedy hudba a mama s otcom si zatancovali. My so sestrou sme sa tvárili, že ich  nepoznáme, po očku ich pozorovali, uškŕňali sa, trošku sa hanbili a zároveň  sme boli hrdé na svojich rodičov. Večer, keď sme sa vracali domov bolo počuť z rádií vzrušený hlas Gaba Zelenaya, ako komentoval športový prenos z futbalu.

            Raz, keď som narýchlo obedovala,   mama  sa ma opýtala, čo je to piny-piny-nepiny? S plnými ústami, prevracajú očami , ako je to možné,  že to nevie,  som zahuhňala dobre-dobre-zle.  Nesmiem stupiť na nakreslenú čiaru, lebo to je chyba. Piny je dobre, nepiny je zle.

Mám  piny-piny-piny spomienky na náš dvor:)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?