Farebné spektrum staroby

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 30.8.2016 o 16:01 | Karma článku: 10,43 | Prečítané:  1041x

Staroba obyčajne nie je ružová, ale ani čierna. Medzi týmito krajnými farbami sa nachádza  spektrum pekných farieb, neraz  v kontraste s vekom.  Prežívanie staroby je veľmi individuálne.

     Vošla som do pomerne veľkej miestnosti, asi ako školská trieda. Okolo stien  boli umiestnené stoly a stoličky. Na stoloch rozložené ručné práce. Klbká, drôtiky, ústrižky látok.     Porozkladané  šálky na kávu a čaj,  pestré farbou, veľkosťou i tvarom vytvárali  pocit domova. 

     Cukornička po pani Milke putovala okolo stola. Minulý týždeň odprevadili Milku na poslednej ceste. Cukornička  okolo stola- la-la,  na koho to  teraz padne, napadlo ma. Nik neriešil svoju existenciu. Načo aj. Všetci vedeli svoje. A pokiaľ ich nič nebolelo, dokonca aj keď bolelo, žili najlepšie ako sa  dalo.  Hlavy žien  sklonené nad ručnou prácou, vyzerali ako odkvitnuté  púpavy.  Šedivé hlavy,  z ktorých  čas kdesi  odvial   farbu a zdalo sa mi, že aj starosti. Rozdali čo mali, ba aj zlaté retiazky a  v starobe našli zvláštny druh bezstarostnosti, podobnej  ako majú deti.  Je pravda, že niekto tú zodpovednosť za nich prevzal.

  Maminu hlavu som spoznala okamžite.  Zahanbila som sa za svoj účes,  na rozdiel odo mňa,  tak ako celý život mala „urobenú hlavu“.  Mama, každú prácu povýšila na niečo čo malo obrovský význam. To je jedno či umývala okná, alebo  varila.  Vytvorila nadhodnotu, ktorú ja nikdy nedokážem vytvoriť aj keď varím a umývam okná rovnako dobre. Aj teraz som cítila  radosť, záujem a niečo nedefinovateľne obdivuhodné v jej činnosti. Sústredene  prepletala farebné bavlnky okolo drevenej osnovy, akoby to bola tá najdôležitejšia práca na svete.

  Rukami sa podoprela o stôl , prihladila si pracovnú zásterku a sťažka  vstala. Vytreštila som oči a „prečítala“  zásteru. „Pekná som, dobrá som aj variť viem“. Jej kamarátky sa chichotali nad mojim údivom ako školáčky a prikyvovali  a opakovali, že veď je to pravda.  Čo sa to s tou mamou porobilo, pomyslela som si. Akoby chytili nový dych.  Vyzerala bezstarostne, sebaisto, pokorne, krehko a múdro. Vždy bola skôr uzavretej povahy a okrem rodiny si všetkých držala s relatívnym odstupom.

            Tak ideme, opýtala sa? Ak si nachystaná môžeme, odpovedala som. Dobre kúpte, povedal vrátnik, keď som  zapisovala mamu, že ideme do mesta kúpiť topánky. Jasné, že chcela, aby som jej dala staré  topánky do opravy, že je ich škoda,  sú pohodlné, vychodené ako papuče.  Aj som našla opravára, ale akosi sa nemal k činu a poradil, že za opravu by som zaplatila toľko, ako za nové .

  Veď ma nemusíš pripútavať, čo sa mi už môže také hrozné stať, zasmiala sa  a sadla si na predné sedadlo auta, ako kráľovná.  Barlu držala ako žezlo.  Zaplatíš pokutu, smiala som sa? Niéé, pôjdeme radšej do cukrárne, ak to stihneme do večere. A čo máte? Neviem.

  To je ale topánok a tie krásne ridigle /kabelky/, zhíkla mama. Aj Ty si vyber niečo, povedala mi, poznajúc moju slabosť na ridigle.  Včera som tu bola a  poobzerala sa,  tak tu si sadni a ja idem doniesť  tie topánky. Hneď som vedela, ktoré sa jej páčia. Len, aby mali moju veľkosť a aby mi boli dobré. No?  Výborné!  Mamine nadšenie a radosť sa preniesli aj na predavačky . Usmievali sa ňu, akoby bola  ich dlhoročná a obľúbená zákazníčka, alebo stará mama.

    Pravdaže má aj svoje horšie, šedivé až čierne dni, ale to má každý človek a ak ich ešte nemal, tak ich bude mať. Patria k životu.   Naša mama sa pohybuje v letovej hladine 93 rokov. Veľmi vyrovnane. Nebojí sa pádu ani dole, ani hore.

       Prežívanie staroby je veľmi individuálne a ktovie, či  predchádzajúci spôsob  života ovplyvňuje starobu. Zrejme áno.   Samotná staroba je relatívna. Sedemročnému sa  tridsaťročný zdá veľmi starý a  sedemdesiatročnému sa zdá tridsiatnik  veľmi mladý.  A pre matky  sú ich deti stále deti, aj keď majú sedemdesiat a šedivé hlavy, ako ja.  Neviem či si mama  uvedomuje, že sa stále od nej učíme a čo nám dáva, aj keď si myslí, že už  nič nemá.    Áno, naučiť sa starnúť na to  potrebujeme dobrý vzor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?