Mamin odvar

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 17.1.2017 o 11:22 | Karma článku: 8,64 | Prečítané:  891x

V regáloch  lekárne  bolo   množstvo škatuliek s liekmi,  vitamínmi,  čajmi, mastičkami, kvapkami do nosa, od výmyslu sveta.  Všetko na prechladnutie.  

Na najvyššej poličke  dominovala ,  ako kráľovná matka, veľká tmavomodrá dóza so zabrúseným hrdlom.  Fascinovane som na  ňu  pozerala. Ja ju predsa poznám, tú staromódnu dózu, len neviem odkiaľ.

            Máte cibazól,  roztržito som sa opýtala mladej magistri. Moméént, pozriem sa do registra liekov, zaštebotala,  asi je nový, ešte som o ňom nepočula. Chvíľu som  bola v zlomyseľnom pokušení nechať ju hľadať. Nehľadaj, opak je pravda,  liek  je  starý, dávno sa nevyrába, neviem prečo som si naň spomenula. Možno mi ho pripomenula tá staromódna  modrá sklenená dóza. 

  Mohol by to byť prastarý otec paralénu, laicky si myslím, že patria do jednej rodiny.  Stará mama Vera, Tvoja predchodkyňa v lekárni, tá by ho mohla poznať. Poďakovala  som  sa za informácie o nových liekoch „na chrípku“, zaplatila,  tridsať dvakrát kýchla, utrela si nos a išla domov.  Muž mi uvaril čaj.  Ľahla som si do postele  a v príjemnom polospánku som počula jeho hundranie, že to mám zato, že chodím po dome bosá. Nechceš ísť k lekárovi? Aj som chcela povedať, že zajtra uvidím, ale som nemohla, lebo som zaspala.

            *

            Otvor ústa dám Ti chrústa, povedala mama  a zašibrinkovala mi pred nosom  malou lyžičkou. Vyplaz jazyk. Nóó,   zajtra pôjdeme k pánovi  doktorovi . Možno preto, že som ho volala ujo doktor,   považovala som ho za rodinu.   Bol  veľmi láskavý človek a ja som si veľmi dlho myslela, že sa volá  ujo  Cibazól, akosi sa mi to s nim spojilo.   Poznal celú našu rodinu takú neobyčajne obyčajnú, akých bolo v malom meste väčšina. 

 Teraz nás pozoroval z poza okna. Čakáreň bola prázdna.  Vyplaz jazyk, áno hrdlo je zapálené. Už  môžeš zavrieť ústa, ja nič, lebo  som bola taká  fascinovaná  krásnou modrou dózou , položenou na polici, že som zabudla zatvoriť ústa.   Vidím, že sa Ti páči, zasmial sa.  Odsypal z nej  zopár  tabletiek, zabalil a mama si ich odložila do tašky. Ak by teplota stúpla, dajte malej  Cibazól.

   Cestou domov, sediac  na malých sánkach v  kožušinovom fusaku, opretá o drevené operadlo som pozorovala mamine čižmičky, ako  robia v hlbokom snehu peknú cestičku. Zdali sa mi obrovské. A ešte si pamätám mamine ruky za chrbtom, v strakatých  palčiakoch a  napnutý špagát zo sánok. Hijó, hijó zakričala som a moja mladá mama sa  dala sa do behu. Na chvíľu zastala,  otočila sa, pomaly cúvala a ťahala sánky. Už ti mušky ožívajú, to je dobre, zasmiala sa. Líca mala červené ,  vietor jej občas hodil za hrsť jemného snehu na kabát a mne na fusak.  Aj lem kabáta mala od snehu. Si pocukrovaná, pocukrovaná, aj ja som pocukrovaná, vyspevovala som. Sladkosť v duši.

      Ležala som v teplej  posteli, oblizovala „pálený cukor“,  občas zapraskalo drevo,  z hrnčeka na kraji piecky sa vznášal obláčik  pary, ako z   lúky po letnom daždi. Mama sedela pri mne, vystrihovala mi z papiera stromčeky, čo sa držali za ruky, donekonečna mi čítala rozprávku , ktorú som chcela. Teplo,  čaj, pokoj,  pocit bezpečia ,  to je liek  na nezaplatenie .

  Ja, keď kašlem , tak mi  doteraz pomáha  „pálený cukor“ .   Je to skaramelizovaný cukor , med, citrónová a cibuľová šťava. Všeličo sa dá kúpiť v lekárni na predpis, či bez predpisu, aby sa nám uľavilo. Ale toto sa nedá nikde kúpiť. To je taký všeliek zadarmo. Keď sme chorí na tele, či na duši  najviac potrebujeme  mamin všeliek, alebo aspoň jeho odvar.  Môj muž verí maminmu cibuľovému  čaju a na nohy namočené  v horúcej slanej vode,  lebo keď prišiel  v zime, ako chlapec s premočeným nohami, tak mu ich  mama strčila do horúcej vody a vždy ho choroba prešla.

                                                                      *

     Škriabe ma v  hrdle, povedal ráno muž a odhryzol si z cesnaku. Uvarím Ti čaj, povedala som.  Nemohla by si mi uvariť cibuľový , moja mama, keď mi ho uvarila, ten  mi vždy pomohol.  Uvarím, povedala som. Nemôže byť ako od mamy, ale je to dobrý odvar .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?