Vtedy na deke

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 18.7.2017 o 15:12 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  986x

Soňa energicky vyprašovala deku, akoby dávala znamenie, dnes na Zlatých končím. Drobné smietky sa jej lepili na opálené telo, výdatne natreté Nubianom , čudne voňajúcim olejom, pripomínajúcim čiernu kolomaž.

Slnko ešte stále hrialo, ale deň sa stával príjemne unaveným, rovnako ako my.

Magda sedela na deke  s prekvapivo  vypálenou  ozdobou,  v tvare žehličky. Raz sa mama  pri žehlení zasnila a toto je výsledok,  povedala kamarátkam.  Niekedy na tej „žehličke“ sedela, ale potom  prišla na to, že ju zbytočne zakrýva, lebo aj tak  ju už všetci videli.  Jasné aj jej  zadok v plavkách, si všimli.  Máš horúci zadok, prepaľuje sa Ti deka!  Dobrrý fór, smiala sa Magda. Idem do vody, kým nevznikne požiar,   poď aj Ty, lebo  Tebe zase   teplo udrelo  na karbid, máš pripečený mozog!

 Celý deň sme sa  vysmážali na slnku, lebo platilo  čím tmavšia, tým krajšia. Z umelohmotného košíka, módneho hitu,    Soňa vybrala biely rúž  AB, popamäti  si natrela polodetské  pery a  spokojne  nimi cmukla. Jasné, že neodchádzala sama. My, čo sme ešte sedeli  na deke sme si ho obzerali, akoby Soňa musela čakať, či jej ho schválime. Jara  povedala, hóvadsky  dóbrrý. Svalnatý mládenec ceril  zuby a napínal tričko. Vtedy v 60 rokoch chlapci považovali kulturistiku za cestu k dokonalosti a k zbaleniu najlepších báb. 

Soňa sa spokojne otočila  a zakričala, večer na korze, stareny. Jasnačka, zborovo  povedali stareny vo veku 17 až 23 rokov. Deň ešte nekončil. Letné večery v Bratislave sme milovali. Už na deke sme rozoberali, čo si oblečieme, ako sa učešeme.

Nikdy sa nestalo, aby dievča dlho sedelo na deke samé. Niekto si  k nej prisadol a dali sa do reči.    Ja som nikdy na Zlatých nevidela dievča, ktoré by nebolo pekné. Aj   všetky moje kamarátky boli mimoriadne pekné a chytré. Niektoré viac pekné, niektoré viac chytré, ale aj zmiešané. Ja som mala najradšej tie zmiešané. Boli sme si príjemnou prajnou konkurenciou. Ak sa niektorá zamilovala dlhšie ako na dva dni, tak sme to rešpektovali, lebo to bolo  vážne!   Všetky   sme  nosili dlhé  tmavé vlasy, neustále sme sa smiali, stále sme boli hladné. Pri našej deke, sa hromadili ďalšie deky, akoby sme mali v našej deke magnet. Vytvorila sa veľmi silná, priateľská komunita chlapčenských a dievčenských  diek a  vydržala niekoľko rokov.

Ochutnávali sme prvé bozky. Len tak, skusmo a  z radosti zo života. Niektoré boli nezrelé, niektoré  už veľmi šťavnaté a sladké. Veľa sme sa spolu smiali, uťahovali si zo seba, hrávali volejbal, pili  kofolu, plávali. Vykrúcali sa v šatni pred zrkadlami. Prechádzali sme sa, aby sme boli videné a aj my aby sme videli. Svalnatých  chlapcov ako cvičia  kliky, či čo na bradlách, pred bufetom, kde sa nič nepredávalo.  Vážne riešia výživu a svalovú hmotu, alebo ako pózujú v horúcich dňoch pod sprchou, neďaleko šatne a po očku sledujú, ktorá zaberie.   Edita, jedna z najkrajších báb na Zlatých,  povedala, že jej brat Jano  vypije liter mlieka na ex. Jano bol vysoký , čierny  vyšportovaný sympaťák,  mal trochu krivé nohy, čo mu len pridávalo na šarme,  skvele hral volejbal a to, že vypije na ex liter mlieka sa mi zdalo, neviem prečo, mimoriadne príťažlivé. Ja by som aj zabrala, ale Jano nie. Myslím, že to bol jediný prípad, kedy som  si želala  byť staršia . 

Keď sedel na deke, tak mal hrubizné skriptá a učil sa na skúšku a mňa si nevšímal.  Mám ešte pružnosť a pevnosť, povedal krásnej a múdrej  medičke Eve.  Eva povedala, že má anatómiu, opravák  a nevie, nevie, či zas nevyletí.  To sú hovadsky ťažké skúšky, zhodli sa.  Ak ich urobíme, tak už školu dokončíme, povedal.  V očiach mal iskričky aj Eva mala iskričky a išli spolu  na pivo. Eva, pôvabne  vstala z deky a  ten nevšímavý somár /ku mne/ jej podal ruku!

Keď som prišla domov, už dole v bráne voňal uhorkový šalát a rezne.  Nedeľný obed. Naši aj zabudli, že  obedovali a chystali sa na prechádzku. Mama   sedela pri stole a pozorovala ako  jem. Nehlc, smiala sa a bola šťastná, akoby aj ona prežila krásny deň na Zlatých. Pozbieraj prádlo na dvore a nepríď neskoro.  Mamáá, veď som  už zmaturovala,  do dvanástej, dobre?! Otec vystrčil hlavu z kúpeľne, ťapkal si rukou Pitralon po tvári a povedal mame. Na budúci mesiac ide na vysokoškolskú brigádu a bude tam mesiac, to pôjdeš s ňou?! 

*

      Starká, nemáš nejakú deku, potrebujem urobiť  oponu, nacvičujeme  v záhrade divadlo.  Mám, radostne zakričalo dievča v  Magde. Môže byť stará, alebo musí byť  parádna? Radšej starú, lebo neviem, ako všetko skončí. Vyprášim ju, počkaj.  Okrem prachu začali z nej vylietavať  odrobinky spomienok také  čerstvé, ako by sa len teraz namrvili.  Magda rozprestrela deku na trávu, sadla si     a  pozorovala deti. Dlho nesedela sama, prisadol si vnuk  a povedal, aha, žehlička. Starká - dievča sa smiala  a povedala, dajme si kofolu.  Dajme si aj zmrzlinu, povedal vnuk. Dajme, povedala starká.  Leto je  stále krásne, verte mu. Keď vstávala z deky, tak jej  vnuk Tomáš podal ruku, aby sa jej ľahšie vstalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?