Horúca baba z ľadu

Autor: Helena Smihulova Laucikova | 4.4.2018 o 17:06 | Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1274x

Podať pomocnú ruku v živote nie je jednoduché. Musíme byť sami silní, len tak môžeme pomôcť.Najlepšie je,ak je pomoc vzájomná, dokonca si ju ani neuvedomujeme.Toto sa stalo Hane, hlavnej hrdinke filmu Baba z ľadu.

Prostredie, kde sa dej odohráva, nie je samoúčelné. Studená ľadová voda, ľudia, ktorí zdanlivo nezmyselne prekonávajú sami seba a plávajú v nej ako o život.

Žena v šedom kabáte natiahla ruku k vyčerpanému mužovi plávajúcemu z posledných síl v ľadovej rieke. Napriek chladu bol to horúci dotyk, pre oboch a spustil veľa zmien nielen v živote Hany a Broňa, ale celej rodiny.

Hana sa celý život snažila, takých žien je veľmi veľa, udržať teplo domova, až sama z toho vychladla. Doslova i obrazne. Nefunkčná dymiaca pec ústredného kúrenia, reálny chlad v dome sa prelínal s chladom vzťahov. Robila všetko čo vedela, aby udržala rodinu pokope. Nepomohla ani horúca polievka a krásne prestretý stôl. Dokonca ani tradícia spoločných sobotných obedov. Nikoho to nebavilo, ani Hanu nie.

Prvý, ktorý si uvedomil chlad a hlad po ľudskom teple bol vnuk Ivan. Jeho ľadová škrupinka bola ešte detsky krehká. Tak ako to býva aj v živote, niektoré situácie sú také neuveriteľné /sliepka prechádzajúca sa na vyparádenom stole medzi taniermi/, že človek nevie, či je to na smiech. Ja keď som tú sliepku uvidela, tak som sa potešila a pomyslela som si. „Teraz, alebo nikdy“. Hana, Broňo a sliepka Adela roztopili chlapcov krunier nedôvery a aj v nich sa rozhorel teplý plamienok radosti zo vzájomnej blízkosti, porozumenia. Potom sa už spustilo bolestné roztápanie, v rodinách synov Hany.

Baba z ľadu patrí do skupiny filmov, o ktorom sa dá rozprávať, ale nedá sa prerozprávať. Lepšie je ho vidieť. Nie je to film bohatý na dej, ani na efekty. Dokonca si nepamätám ani hudbu, iba záverečnú pesničku. Je bohatý svojou ľudskou blízkosťou, priateľstvom, chápaním, odpúšťaním, spoznávaním vlastných hodnôt i hodnôt života.

Záver bol skvelý, lebo, keď som už čakala „a žili šťastne až do smrti“ , tak z toho nič nebolo presne tak, ako to v živote býva. Broňo sa vráti k svojej pôvodnej rodine, ktorá ho potrebuje viac ako Hana. A tá si pokojne pláva sama v studenej vode bez trpkosti s jemným úsmevom. Zuzana Krónerová je ten typ herečky, keď hrá, tak vyzerá akoby nehrala. Je ozajstná a uveriteľná. Z filmu dýchlo na mňa niečo zdravé a silné, ako podanie teplej priateľskej ruky. Je to optimistický film:)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovskú aj Threemu v Smere zľahčujú. Fico stále mlčí o tykaní s Kočnerom

Obedy zadarmo sú vraj dôležitejšie ako podozrenia z Threemy

Komentár Zuzany Kepplovej

V Smere sú zase pri žatve

Čím viac im tie náhodné známosti prerastajú cez hlavu, tým viac cítia sociálne.


Už ste čítali?